-->

İdrar nedir?

Arapça bir sözcük olan idrar, Türk Dil Kurumu sözlüğünde "böbrekler tarafından süzülerek idrar yolları aracılığıyla dışarıya atılan sıvı" olarak tarif edilmiştir. 

Halk arasında idrar için sidik, çiş, küçük abdest ve hacet gibi isimler de kullanılmaktadır.


idrar

İdrar vücudumuzun sıvı atıklarından biri olup, böbrek ve kalp sağlığı ile karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi verir. Bu sebeple, idrar sık tahlil edilen bir vücut sıvısıdır.


idrar

İdrar tahlili sonuçlarının yanı sıra günde yapılan idrar sayısı bile kişinin sağlığı açısından çeşitli ipuçları taşır. Örneğin az idrara çıkma susuz kalmanın veya böbrek problemlerinin işareti olabilir.

İdrarın %95'i sudur. İdrarda su dışında üre, kreatinin ve çeşitli tuzlar bulunur. 

İnsan günde 1,5 litre kadar idrar üretir. Genellikle günde 6 kez idrara çıkılır ve ortalama olarak 250 mililitre idrar yapılır.

İdrarın kokusu, rengi, saydamlık veya bulanıklığı sağlık açısından değerlendirilen gözle görülür özelliklerinden bazılarıdır. Bunların dışında idrar mikroskop ile incelenerek içerdiği partiküller belirlenir. Bunlara ek olarak yapılan kimyasal analiz ile idrar tahlili tamamlanır.

Normalde idrar yapılana kadar sterildir yani mikrop içermez. Ancak vücut dışına çıkan idrara kısa sürede mikroplar bulaşabilir.

Erkekler kadınlara göre daha hızlı idrar yapar ancak bu durum 50 yaşından sonra değişir. Genellikle erkeklerin üçte biri 50 yaşından sonra idrar akışı ile ilgili problem yaşar.

Daha yeni En eski

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN