-->

24 saatlik idrarda kreatinin tahlili

Yorum Gönder

24 saatlik idrarda kreatinin tahlil sonucu, kan kreatinin tahlil sonucu ile beraber kreatinin klirensinin hesaplanmasında kullanılır. Kreatinin klirensi böbreklerin iyi çalışıp çalışmadığının bir göstergesidir. 24 saatlik idrar kreatinin tahlil sonucuna göre değerlendirme yapılarak böbreklerin fonksiyonu hakkında fikir sahibi olunur. 24 saatlik idrarda kreatinin klirens tahlilinin düşük çıkması böbreklerin iyi çalışmadığını gösterdiği gibi, kullanılan bazı ilaçlara bağlı  geçici de olabilir. 24 saatlik idrarda kreatinin tahlil sonucunun yüksek çıkması hamilelik veya şeker hastalığına bağlı böbrek hastalığı gelişiminden önce görülebilir.

24 saatlik idrarda kreatinin


24 saatlik idrarda kreatinin tahlili için gerekli örnek nedir?


24 saatlik idrarda kreatinin tahlili için idrar örneği gerekir. Ancak bu istendiği an verilen idrar örneğinden farklıdır. Adından da anlaşılacağı gibi bu tahlil için 24 saat boyunca idrar toplamak, süre boyunca hiçbir idrarı dışarı atmamak gerekir.

idrarda kreatinin


24 saatlik idrarda kreatinin normal değer aralığı nedir?


24 saatlik idrarda kreatinin tahlil sonucunun normal değer aralığı erkeklerde ve kadınlarda değişiklik gösterir.  24 saatlik idrarda kreatinin erkeklerde 955-2936 mg’dır.
24 saatlik idrarda kreatinin tahlil sonucu kadınlarda 601-1689 mg arasında değişir.
24 saatlik idrarda kreatinin için belirtilen yukarıdaki normal değer aralığı 18-83 yaşları arasındaki kişiler için geçerlidir.


Kreatinin klirensi hesaplamak için hangi tahlillerin yapılması gerekir?


Kreatinin klirensinin hesaplanabilmesi için 24 saatlik idrarda kreatinin tahlil sonucu ile birlikte eş zamanlı alınan kan örneğindeki kreatinin  sonucunun da bilinmesi gerekir.

idrar kreatinin


24 saatlik idrarda kreatinin klirensinin düşük çıkması ne anlama gelir? 


Kreatinin klirensinin düşük çıkması böbreklerin süzme kabiliyetinde azalmayı işaret eder. Böbreklerin süzme kabiliyetinin düşmesi böbreklerin iyi çalışmadığı gösterir. Bunun sebebi ilerleyen bir  böbrek hastalığı veya ilaç kullanımı, vücutta sıvı azalması gibi sebeplere bağlı böbrek kanlanmasında görülen geçici azalma olabilir.
Kreatinin klirensinin yüksek çıkması hamilelikte olabileceği gibi, şeker hastalığına bağlı böbrek hastalığı gelişiminden önce görülebilir. Aşırı protein alımına bağlı da yüksek kreatinin klirens sonucu olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN