-->

Çocuklarda idrar protein tahlili

Yorum Gönder
Böbrekler vücuttaki atıkları kandan süzerken kanda bulunan proteinleri vücutta tutar. Böbreğin filtre sistemi hasar gördüğünde proteinler de idrara geçerek kaybedilir. İdrarda protein bulunmasına “proteinüri” adı verilir. Genellikle idrarda az miktarda protein bulunması önemli değildir. Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklarda da idrarda ciddi miktarda protein bulunması bazı hastalıkların habercisi olabilir. Çocukta özellikle göz çevresinde, el ve ayaklarda şişlik, idrarda köpük gibi durumlarda idrarda fazla miktarda protein olabileceğinden şüphelenilir ve idrar protein tahlili istenir. 


çocuklarda idrar protein tahlili


Çocuklarda idrar protein tahlil sonucu yüksek çıkma sebepleri nelerdir? 


İdrarda fazla miktarda protein stres, ateş veya aşırı fiziksel aktivite sebebiyle yüksek çıkabilir. Bu durum genellikle geçicidir. Ancak idrar protein tahlilinin yüksek çıkması bazı ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Böbrek hastalıkları bu ciddi hastalıkların başında gelir. Şeker hastalığı ve yüksek tansiyon böbrekte hasar meydana getirir ve idrarda fazla miktarda protein görülmesine yol açar.


çocuklarda idrarda protein


Çocuklarda idrar protein tahlili için gerekli örnek nedir?


Çocuklarda 2 çeşit idrar örneğinde idrar protein tahlili yapılabilir. Bunlardan birincisi “spot idrar” adı verilen ve herhangi bir hazırlık gerektirmeyen idrar örneğidir. Doktorun istediği zaman verilen bu idrar örneğinde protein bulunup bulunmadığı anlaşılır.
Doktor idrar protein tahlilinin 24 saatlik idrarda yapılmasını isteyebilir. Bu durumda 24 saat boyunca yapılan tüm idrarın toplanması gerekir. 24 saatlik idrar örneğinin toplanması zahmetli olsa da, idrarda bulunan protein miktarını daha iyi yansıtır.


çocuk idrar protein tahlili


Çocuğunuzun idrarında protein varsa ne yapılır?


İdrar protein tahlil sonucu yüksek çıkarsa doktorunuz bunun sebebini belirler ve buna göre tedavi yapar. Böylece böbreklerden idrara protein kaçağı önlenmeye çalışılır. Örneğin çocuğunuzda şeker hastalığı varsa kan şekerinin normale döndürülmesi böbreklere olan hasarı azaltacak ve böylece idrarda görülen protein miktarı da azalacaktır.
Doktorunuz çocuğunuzun diyetinde tuz ve protein kısıtlaması gibi değişiklikler yapabilir.
Çocuğunuzun idrar tahlilinde fazla miktarda protein bulunması ciddiye alınması gereken bir durumdur.
Tahlil sonuçlarınız doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN