-->

Hamilelikte idrar protein tahlili

Yorum Gönder
Hamilelerde idrar tahlili sık uygulanan tahlillerden biridir çünkü idrar tahlil sonucunda ortaya çıkan bir problem tedavi edilmezse anne ve bebeğe zarar verebilir. Hamilelerde idrar tahlilinde dikkat edilen parametrelerden biri "idrar protein" tahlil sonucudur. Hamilelerde idrar protein tahlili böbreklerin düzgün çalışıp çalışmadığını göstermesi açısından önemlidir. İdrarda protein bulunmasına “proteinüri” adı verilir. Ancak fazla miktarda protein bulunması çeşitli risklerin göstergesi olabilir.

hamilelikte idrar protein


Hamilelerde idrarda protein bulunması ne düşündürür?


Yukarıda da belirttiğimiz gibi, hamilelerin idrarında az miktarda protein bulunması normaldir. Hamileliğin ilk aylarında idrarda normalden fazla protein bulunması idrar yollarında bir enfeksiyon olabileceğini gösterir.
Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde idrarda normalden fazla miktarda protein bulunuyorsa preeklamsi adı verilen ciddi problemler oluşma riski olduğunu işaret edebilir.


hamilelerde idrar protein


Hamilelik idrar protein testi için gerekli örnek nedir?


Hamilelik idrar protein tarama testi tam idrar tahlili içinde bulunan bir test olup doktorunuz idrar tahlili istediği anda yaptırılır. Bunun için “spot idrar” ya da “anlık idrar” adı verilen, tahlil istendiği anda verilen idrar örneği gereklidir.

hamile idrar protein


Hamilelik idrar protein tahlil sonucu nasıl değerlendirilir?


Hamilelerin idrar tahlilinde protein çıkması durumunda doktor protein miktarının ne kadar olduğuna ve bu miktarın önemli olup olmadığına karar verir. İdrarda önemli miktarda protein bulunması durumunda bunun sebebini belirlemek için farklı tahliller yaptırılması istenebilir.
Hamileliğin özellikle son 3 ayında görülebilecek yüksek idrar protein düzeyleri “preeklamsi” adı verilen durumun göstergesi olabilir. Yüksek tansiyon, yüz, el ve ayaklarda ani görülen şişme, görme bulanıklığı, baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi belirtiler preeklamsi olabileceğinin habercisidir.

Hamilelikte idrar protein tahlil sonucunuz doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN