-->

İdrar dansite tahlili

Yorum Gönder
Tam idrar tahlilinde yapılan testlerden biri de idrar dansite tahlilidir. İdrar dansite tahlili idrarın yoğunluğunu ölçer. İdrar dansite tahlili, böbreklerin üretmiş olduğu idrarı seyreltme ve yoğunlaştırma kapasitesini yansıtır. İdrar dansitesini belirleyen şey idrarın içinde bulunan bazı maddelerdir.  İdrar dansite tahlili ile idrar dansitesinin kaç olduğu öğrenilir.


idrar dansite tahlili


İdrar dansite tahlili ne için kullanılır, ne işe yarar?


İdrarda dansite tahlili, aşırı sıvı alımı veya susuzluk, kalp yetmezliği, şok, böbrek yetmezliği, böbrek enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları, vücutta tuz azlığı veya fazlalığı gibi durumlara doktorunuzun teşhis koymasını kolaylaştırır.


İdrar dansitesinin yükseldiği nasıl anlaşılır?


Vücuda uzun süre sıvı girmediğinde idrarın rengi koyulaşır. Bu durumda idrar dansitesi genellikle yükselmiştir. Koyu sarı renkte bir idrar yaptığınızda idrar dansitesinin yükseldiği anlaşılabilir.


idrar dansite testi


İdrar dansitesinin düştüğü nasıl anlaşılır?


İdrar dansitesinde yükselmenin aksine, bol sıvı aldığınızda idrar rengi açılır. İdrar rengi açıldığında genellikle idrar dansitesi düşmüştür. Açık renkte, su gibi bir idrar yaptığınızda idrar dansitesinin düştüğü anlaşılabilir.  

İdrarda dansite tahlili için gerekli örnek nedir?


İdrarda dansite tahlili için “spot idrar” yani doktor tarafından istendiği zaman verilen idrar örneği kullanılır. Günün herhangi bir saatinde verilen idrar örneğine spot idrar, anlık idrar gibi isimler verilir.


idrar dansitesi


İdrar dansitesi normalde kaç olmalıdır?


İdrar dansite tahlili dansiteyi ölçerek rakamsal bir sonuç verir. Normal bir yetişkinde idrar dansitesi 1.016 ve 1.022 arasında bulunur. Bu sonuçlar böbreğin idrarı seyreltme veya yoğunlaştırma kabiliyetinin normal olduğunu gösterir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN