-->

İdrar eritrosit tahlili

Yorum Gönder

İdrar eritrosit tahlili veya Türkçe adıyla “alyuvar” tahlili idrarda bulunan kırmızı kan hücrelerinin miktarını belirler. Alyuvarlar kan dolaşımında bulunan ve birincil görevi vücut hücrelerine oksijen taşımak olan kan hücreleridir. 

İdrarda normalde eritrosit bulunmaz. Fakat idrar yollarında bir kanama meydana gelirse idrar eritrosit tahlili pozitif çıkar. 

İdrarda bulunan eritrosit miktarına göre idrarın rengi değişebilir. İdrarda az eritrosit varsa gözle görülen bir değişiklik olmaz. Ancak idrar tahlilinde eritrosit miktarı fazla ise idrar renginde gözle görülen bir değişiklik olur.   Bu durumda idrar rengi aşağıdaki resimdeki gibi kırmızı olur. Bu duruma halk arasında “kan işeme” adı da verilir.


idrar eritrosit tahlili


İdrar eritrosit tahlili için gerekli örnek nedir?


İdrar eritrosit tahlili tam idrar tahlili içinde yapılan bir tahlildir. İdrar eritrosit tahlili için günün herhangi bir saatinde verilebilen idrar örneği gerekir.

Tahlil stripleri adı verilen çubuklar kullanılarak idrar eritrosit tahlili yapılabileceği gibi idrar örneği bir işlemden geçirildikten sonra mikroskop altında incelenebilir. Böylece idrarda eritrosit olup olmadığı görsel olarak belirlenebilir.


idrarda eritrosit kan


İdrar eritrosit tahlil sonucu nasıl rapor edilir?


İdrar eritrosit tahlil sonuçları idrarda eritrosit olup olmamasına bağlı olarak aşağıda belirtilen şekillerde rapor edilebilir:

Negatif tahlil sonucu: İdrarda hiç eritrosit yoksa idrar eritrosit tahlil sonucu negatif olarak rapor edilir.

Pozitif tahlil sonucu: İdrarda eritrosit varsa idrar eritrosit tahlil sonucu pozitif veya bulunan eritrosit miktarına göre 1+, 2+, 3+ şeklinde rapor edilebilir. 
İdrar eritrosit tahlili için en doğru sonuç idrar örneğinin mikroskopta gözle incelenmesi sonucu elde edilen sonuçtur.
İdrar eritrosit tahlil sonucu doktor tarafından değerlendirilmelidir.


idrar eritrosit kan


İdrarda eritrosit tahlil sonucu pozitif çıkarsa neler yapılır?


İdrar eritrosit tahlil sonucu pozitif olan kişilerde bu durumun sebebi en kısa sürede ortaya çıkarılmalıdır. İdrar eritrosit tahlil sonucu pozitif olan kişide görülen hastalık belirtileri doktor tarafından değerlendirilir. Buna ek olarak yapılacak daha ileri tetkikler yardımıyla idrarda eritrosit görülmesine sebep olabilecek hastalık teşhis edilir ve gerekli tedavi yapılır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN