-->

İdrar kokusu

Yorum Gönder

İdrarın kendine has olan kokusu bazen değişir ve idrar yaparken rahatsız edici kötü bir koku duyulur. İdrar kokusunun değişmesinin farklı sebepleri olabilir. Uzun süre su içmeme, susuz kalma, vücuda az sıvı girmesi, idrar yollarındaki enfeksiyon gibi sebepler idrar kokusunun değişmesine yol açar. Ayrıca bazı yiyecekler ve ilaçlar da idrarın kokusunda değişikliğe yol açabilir.  

idrar kokusu


İdrarın kötü kokmasına sebep olan etkenler nelerdir ?


Uzun süre su içmeme veya susuz kalma ve vücuda yeterli sıvı alınmaması idrarın kötü kokmasına yol açan etkenlerden biridir. Yeterli sıvı alınmazsa idrar yoğunlaşır ve rengi koyulaşır. Aynı zamanda idrar kokusu da kötüleşir. İdrara yoğun bir amonyak kokusu hakim olur.

İdrar yolu enfeksiyonları idrarın kötü kokmasına yol açan sebeplerden bir diğeridir. Sistit gibi genellikle bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar idrarın kötü kokmasına yol açar.


idrarda koku

Kadınlarda vajinal enfeksiyonlar hem akıntıya yol açarlar hem de idrarın kötü kokmasına sebep olurlar.

Bazı antibiyotik ve vitamin ilaçları idrarda hem renk değişikliğine hem de kimyasal bir madde kokusuna yol açarlar.

Nadir görülen bazı hastalıklarda değişik idrar kokuları meydana gelir. Bu hastalıklarda idrarın kokusu hastalığa teşhis konmasına yardımcıdır. Örneğin fenilketonüri idrar kokusunun kötüleştiği bu hastalıklardandır. Akça ağaç şurubu hastalığı, kontrolsuz şeker hastalığı veya şeker hastalığına bağlı koma durumlarında da idrarın kokusu değişir. 

İdrar kokusu nasıl geçirilir?


Kötü idrar kokusunu önlemek için idrar kokusuna sebep olan durumu ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin susuz kalındıysa bol sıvı almak gerekir. İdrar yollarında veya kadın cinsel organında enfeksiyon varsa enfeksiyonun tedavi edilmesi ile kötü idrar kokusu düzelir.


idrarın kokusu


İdrarında kötü koku olanlar ne yapmalıdır?


İdrarınız kötü kokmaya başlarsa genellikle yukarıda bahsedilen sebepler söz konusudur. Eğer son zamanlarda fazla su içilmediyse yeterli sıvı alımı idrar renginin ve kokusunun normale dönmesini sağlayacaktır. Antibiyotik veya vitamin ilaçları alınıyorsa ilaçlar bittikten sonra idrarın kokusu normale dönecektir.

Ancak idrar kokusu bazı hastalıklara bağlı değiştiyse farklı belirti ve şikayetler de bulunacaktır. Bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir. Doktorunuz şikayetinizin sebebini belirledikten sonra gereken tedaviyi düzenleyerek idrardaki kötü kokunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN