-->

İdrar protein tahlil sonucu kaç olmalıdır?

Yorum Gönder
İdrar protein tahlili genellikle böbrek hastalıklarının değerlendirilmesinde, monoklonal gamopati taramasında, hamilelerin preeklamsi açısından araştırılması amaçlarıyla yapılabilir. Normalde az miktarda olan idrar protein düzeyi bazı hastalıklarda artar. İdrar protein tahlil sonucunda yüksek düzeyde protein çıkmasının sebebi böbreklerden protein kaybı olmasıdır. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Böbrekler kanı filtre ederken süzdüğü proteinleri geri ememediği veya böbrek tübüllerinden protein salgıladığı zaman idrar protein tahlil sonucunda yüksek protein görülür.

idrar protein tahlili


İdrar protein tahlil sonucu kaç olmalıdır?


İdrar protein tahlilinde 24 saatlik idrar proteini 229 miligramdan az olmalıdır.
Eğer idrar protein tahlili 12 saatlik idrarda yapıldıysa sonuç 163 miligramdan az olmalıdır.
İdrar protein tahlil sonucu yukarıda belirtilen değerlerin üzerinde çıktıysa “yüksek idrar protein düzeyi”nden söz edilir. 


idrarda protein


Hangi durumlarda idrar protein düzeyi yüksektir?


Glomerulonefrit veya nefrotik sendrom gibi hastalıklarda plazma proteinleri süzülüp idrara karıştığından idrarda protein görülür. İntersisyel nefrit durumunda süzülen proteinlerin tübüler geri emiliminde problem bulunur. Multiple myelom veya myoglobinüri gibi hastalıklarda plazma proteinlerini düzeyinde aşırı bir artış olduğundan idrarla fazla miktarda protein atılır. Tümörler veya idrar yolları iltihaplanmalarında da idrar protein tahlil sonucunda yüksek protein çıkar.

idrar protein testi


Yüksek idrar protein düzeyleri nasıl değerlendirilir?


İdrara karışan meni, adet kanaması veya prostat salgıları protein düzeyinde yükselmeye yol açabilir. İdrar protein tahlili için örnek toplarken buna dikkat edilmelidir.
Sağlıklı kişilerde ağır bir egzersizden sonra 24 saatlik idrarda idrar protein düzeyi 300 miligrama yükselebilir. Bu durum idrar protein tahlilini isteyen doktora söylenmelidir.
Hamilelerde 24 saatlik idrarda idrar protein düzeyi 300 miligramın üzerinde ise “preeklamsi” adı verilen durum düşünülebilir.

Yeni doğan bebeklerde ilk 3 gün idrar protein düzeyi yüksek çıkabilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN