-->

İdrar protein tahlili

Yorum Gönder
İdrar protein tahlili idrarda bulunan protein miktarını ölçer. Sağlıklı kişilerin idrarında önemli miktarda protein bulunmaz ve idrar protein tahlil sonucu negatiftir. İdrar protein tahlil sonucunun geçici olarak pozitif olduğu bazı durumlar olsa da idrarda önemli miktarda protein bulunması normal değildir. Başta böbrek hastalıkları olmak üzere çeşitli hastalıklar idrar protein tahlil sonucunun pozitif çıkmasına yol açar.


idrar protein testi


İdrar protein tahlili için gerekli örnek nedir?


İdrar protein tahlili tam idrar tahlilinin içinde yapılan testlerden biridir. Aynı zamanda daha hassas testlerle de idrar protein tahlili yapılabilir. 


idrar protein tahlili


İdrar protein tahlili için doktorunuz istediği anda idrar verilebileceği gibi 24 saat idrar toplamanız da istenebilir. 

Eğer doktorunuz 24 saatlik idrarda protein tahlili yaptırmanızı istediyse usulüne uygun olarak idrarınızı biriktirmeniz gerekir.

İdrar protein tahlil sonucu nasıl değerlendirilir?İdrar protein tahlil sonucu negatif ise test yapılan kişinin idrarında protein bulunmuyor demektir. 


idrarda protein tahlili

İdrar protein tahlil sonucu pozitif ise test yapılan kişinin idrarında protein var demektir. 

İdrar protein tahlil sonucunda protein varlığı yapılan tahlile göre sayısal olarak da rapor edilebilir. Normalde 24 saatlik idrar protein tahlilindeki protein miktarı 229 miligramın altında olmalıdır. 
Sayısal olarak rapor edilen idrar protein tahlil sonucunun yüksekliği veya düşüklüğü böbrek tahribatı hakkında fikir verir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN