-->

İdrar rengi ve susuz kalma

Yorum Gönder

Tüm canlılarda olduğu gibi insanların da yaşamlarını sürdürebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır. Vücudumuzdaki su miktarı yaşa ve cinsiyete göre %50-75 arasında değişmektedir. İnsan yeterli miktarda su içmezse, vücudundaki su miktarı azalır. Vücut suyunun azalması istenmeyen bir durum olduğundan kalan suyu en iyi şekilde kullanabilmek için gerekli kısıtlamalara gidilir. Bu kısıtlamalardan biri de idrar miktarındaki azalmadır. Vücuda zararlı atık maddeler idrar ile vücuttan uzaklaştırılırken idrardaki sıvı miktarı azaltılarak su tasarrufuna gidilmeye çalışılır. Ancak bu durum idrarı oldukça yoğunlaştırdığından idrarın rengi koyulaşmaya başlar. İdrardaki bu renk değişimi bir anlamda vücutta bulunan sıvı miktarının da göstergesidir.

idrar rengi


İdrar rengi susuzluğun derecesini nasıl gösterir?


Hepimizin bildiği gibi idrar rengi normalde açık sarıdır. İdrar rengi bazı durumlarda değişebilir. İdrar rengi açık sarıdan koyu sarıya doğru değişirse vücut sıvısının azalmaya başladığı anlaşılabilir. Vücudun su ihtiyacının tespitinde idrar rengi önemli bir ipucu olabilir.
Mevsimlere göre özellikle yazın aşırı terlemeye bağlı olarak vücudumuzdaki su miktarı azalırken su ihtiyacının artması kaçınılmazdır. Bu sebeple su içmeye büyük özen gösterilmelidir. Kışın aşırı terleme olmasa da yeterli sıvı alımı olmazsa idrar rengi normale göre koyulaşır.

idrar renk değişikliği


İdrar rengi nasıl normale döner?


Vücuda yeterli miktarda sıvı alınması çok önemlidir. İdrar rengi sıvı ihtiyacının göstergesi olduğundan idrarın koyulaşmasına fırsat vermeden her gün yeterli miktarda su içilmelidir. İdrar rengi susuzluk nedeniyle koyulaşanlar hemen su içmeye başlamalıdır. Böylece kısa bir süre sonra idrar renginin normale döndüğü görülecektir. Hatta fazla su içilirse bu kez idrar renginin iyice açıldığı ve neredeyse su gibi olduğu görülecektir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN