-->

İdrar sodyum tahlili

Yorum Gönder
İdrarda bulunan sodyum (Na) miktarı “idrar sodyum tahlili” ile ölçülür. Böylece idrardaki sodyum miktarının normal düzeyde olup olmadığı anlaşılır. Vücudun su dengesi, asit-baz dengesi, su zehirlenmesi olup olmadığı veya kişinin susuzluk derecesi idrar sodyum tahlili ile belirlenir. İdrar sodyum tahlili için anlık verilen idrar kullanılabildiği gibi 24 saat idrar toplamanız istenebilir. İdrar sodyum tahlili sonucunun düşük veya yüksek olması böbrekleriniz ile ilgili bir problem varlığına işaret edebilir. 
  
idrar sodyum tahlili


Besinlerle günde ne kadar sodyum alınır?


Sodyum vücut için önemli minerallerden biridir ve vücudumuza tuz şeklinde girer. Başta hücre fonksiyonları olmak üzere vücuttaki birçok faaliyet sodyum sayesinde olur. Vücutta bulunan su miktarı da sodyum ile ilişkilidir.

Tuz sodyum ve klorid minerallerinden oluşmuştur. Birçok besinin içinde tuz bulunur. Yediğimiz ekmekten içtiğimiz ilaçlara kadar sodyum çok çeşitli şekillerde vücudumuza girer. Tuzun tamamına yakını sindirim sisteminde emilerek kana geçer. Vücut için gereğinden fazlası böbrekler tarafından süzülür ve idrar yoluyla vücuttan atılır. İdrar sodyum tahlili idrar içindeki sodyum miktarını belirler. 


idrar sodyum


İdrar sodyum tahlili için sizden istenecek örnek nedir?


İdrar sodyum tahlili için tercih edilen örnek 24 saatlik idrar örneğidir. Bunun için kişinin 24 saat boyunca tüm idrarınızı biriktirmeli, idrarın hiçbir kısmını tuvalete yapmamalısınız.  
Ayrıca hastaneye veya laboratuvara gittiğinizde vereceğiniz anlık ya da “spot” idrarda da sodyum tahlili yapılabilir.


İdrar sodyum tahlili normal değer aralığı nedir?


24 saatlik idrarda 41-227 mmol/L  arasında sodyum bulunur. Anlık idrar için referans aralığı bildirilmemiştir. Belirtilen değer Mayo Klinik Laboratuvar internet sitesinden alınmıştır. 


idrarda sodyum


İdrar sodyum tahlil sonucu nasıl değerlendirilir?


Doktorunuz idrar sodyum tahlil sonucunuzu genellikle kan sodyum sonucunuz ile karşılaştırarak değerlendirme yapar.

Besinlerle alınan sodyum miktarına göre idrar sodyum miktarı da değişir. İdrarla gece ve gündüz atılan sodyum miktarı arasında fark vardır. Gündüz atılan sodyum miktarı gece atılanın beş katı kadardır. Bu sebeple idrar sodyum tahlili için 24 saatlik idrar örneği tercih edilir.

İdrar söktürücü ilaç kullananlarda idrar sodyum tahlili yüksek çıkabilir.

Böbreküstü bezi yetmezliklerinde ve tuz kaybettiren böbrek hastalıklarında da idrar sodyum tahlil sonucu yüksek çıkar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN