-->

İdrar ürobilinojen tahlili

Yorum Gönder

İdrar ürobilinojen tahlili idrarda bulunan ürobilinojen miktarını ölçer. İdrar ürobilinojen tahlili tam idrar tahlili içindeki tahlillerden biridir. Sağlıklı bir kişinin idrarında normalde bir miktar ürobilinojen bulunur. İdrar ürobilinojen tahlil sonucu karaciğer fonksiyonları hakkında bilgi verir.

İdrar ürobilinojen tahlili için gerekli örnek nedir?


İdrar ürobilinojen tahlili için günün herhangi bir saatinde verilebilen idrar örneği kullanılır. Bu idrar örneğine spot idrar veya anlık idrar örneği adı verilir.


idrar ürobilinojen tahlili


İdrar ürobilinojen tahlil sonucu nasıl raporlanır?


İdrar ürobilinojen tahlil sonucu normal, pozitif veya rakamsal olarak rapor edilebilir.
İdrarda ürobilinojen varsa, bulunan ürobilinojen miktarına göre pozitif tahlil sonuçları 1+, 2+, 3+, 4+ şekillerinde olabilir.
İdrar ürobilinojen tahlil sonuçları rakamsal olarak da verilebilir. İdrar ürobilinojen tahlil sonucu rakamsal olarak veriliyorsa miligram/desilitre (mg/dL) veya mikromol/litre (umol/L) birimleri ile verilebilir.


idrar ürobilinojen


İdrarda normalde ne kadar ürobilinojen bulunur?


Sağlıklı kişilerde idrar ürobilinojen tahlil sonucu 1 mg/dL veya 17 umol/L’nin altındadır. Bu tahlil sonucu idrar ürobilinojen tahlili “normal” olarak verilir.

İdrar ürobilinojen tahlili hangi durumda yüksek çıkar?


Siroz, hepatit gibi karaciğer hastalıklarında karaciğerin normal fonksiyonları bozulduğu için idrar ürobilinojen tahlil sonucu yüksek çıkar.


idrarda ürobilinojen


İdrar ürobilinojen tahlili yüksek çıktığında ne yapılır?


İdrar ürobilinojen tahlil sonucu yüksek çıktığında doktorunuz çeşitli kan tahlilleri isteyerek sebebi bulmaya çalışır. İdrar ürobilinojen tahlil sonucu doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN