-->

İdrarda bulanıklık

Yorum Gönder

İdrar normalde açık sarı renkte ve berrak görünür. İdrar yollarında bir problem olduğu zaman idrar bulanıklık hale gelir. Normalde idrar bulanıklığının fark edilmesi kolay değildir. İdrarın berrak olmadığı, aksine bulanık olduğu idrar ancak bir kaba yapılırsa anlaşılabilir.

bulanık idrar


Neden bulanık idrar yapılır?


Bulanık idrarın olmasının en sık görülen nedeni susuz kalmaktır. Vücuda yeterli sıvı girmediğinde yapılan idrar miktarı da azaldığından idrarla atılması gereken maddelerin idrardaki yoğunluğu artar. Bu durum idrarın bulanık olmasına yol açabilir.


Bol fosfat içeren yiyeceklerle beslenmek idrarı bulanıklaştırır. Örneğin bol süt içmek, içerdiği yüksek fosfat düzeyi nedeniyle idrarı bulanıklaştırabilir.

Kadınlardaki bulanık idrar sebeplerinden biri vajinal akıntılardır. İdrara karışan vajinal akıntılar idrar bulanıklaşmasının sebebidir.

Bazı vitamin ilaçlarında boya maddeleri bulunur. Özellikle B ve C grubu vitamin ilaçlarının içinde bulunan renklendirici maddeler bulanık ve koyu sarı renkli idrarın en önemli sebebidir. 

İdrar yolu enfeksiyonları idrarın bulanık olmasına yol açan etmenlerden biridir. İdrar yollarının herhangi bir yerinde bulunan bir enfeksiyon idrara iltihap karışmasına sebep olur. Karışan bu iltihap bulanık idrara yol açar.

bulanık idrar


İdrardaki bulanıklık nasıl düzelir?


Yukarıda belirttiğimiz gibi idrarın bulanık olmasına sebep olan çeşitli etmenler vardır. Öncelikle idrarın bulanıklaşmasının sebebin bulunması gerekir. Bunun için başlangıçta aile hekimine başvurabilirsiniz. Yapılacak olan bir idrar tahlili idrarda bulanıklığa sebep olabilecek etmenler hakkında fikir verecektir. Doktorunuzun sorduğu sorulara vereceğiniz cevaplar ve yapacağı muayene de büyük önem taşımaktadır. Tüm bunların sonunda doktorunuz şikayetinizin sebebini belirleyecektir. İdrarda bulanıklık sebepleri ortadan kaldırıldığında idrardaki bulanıklık da kaybolur ve idrar berraklaşır.

İdrar yollarındaki enfeksiyonların daha çabuk iyileşmesi ve idrarın berraklaşması için bol su içilmelidir. İdrardaki bulanık yetersiz sıvı alımı nedeniyle olduysa bol sıvı alımı ile idrardaki bulanık ortadan kalkacaktır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN