-->

Kırmızı idrar

Yorum Gönder
Normal idrar rengi açık sarı ile koyu sarı-kehribar rengi arasında değişiklik gösterir. İdrar rengini içinde bulunan renklendirici maddeler ile su belirler. İdrardaki renklendirici maddeler genellikle besinlerle veya ilaçlarla vücuda girerler ve idrarla atıldıklarından idrara renklerini verirler.


kırmızı idrar


Kırmızı idrar sebepleri nelerdir?


Bazen pembe veya kırmızı renkli idrar olabilir. Pembe veya kırmızı renkli idrarın farklı sebepleri vardır. Kırmızı renkli idrar bazı hastalıklara bağlı olabileceği gibi, tüketilen besinlere veya bazı ilaçlara bağlı da olabilir.

Kırmızı idrarın tıbbi sebepleri nelerdir?


Kırmızı renkli idrar olmasının tıbbi nedeni idrarda kan bulunmasıdır. İdrardaki kan miktarı az olduğu zaman fark edilmeyebilir ancak idrardaki kan miktarı artarsa idrar rengi pembeden kırmızıya değişiklik gösterir. İdrarda kan bulunmasının sebepleri şunlar olabilir:
  • Böbrek taşları
  • İdrar yolları enfeksiyonları
  • Prostat büyümesi
  • İdrar yollarındaki kanserler
  • Ağır egzersiz yapma

kırmızı renk  idrar


Kırmızı idrarın besinsel sebepleri nelerdir?


Bazı besinler kırmızı renkli idrara sebep olabilir. Pancar bu besinlerden en sık rastlananıdır.


kırmızı idrar rengi pancar


Hangi ilaçlar kırmızı idrara sebep olur?


Çeşitli ilaçlar da kırmızı renkli idrar çıkmasına yol açabilir. Bu ilaçlar arasında bazı antibiyotikler (rifampin) ve idrar yolları ağrı, tahriş, yanma ve rahatsızlıklarında kullanılan phenazopyridine gibi ilaçlar ve sinameki içeren kabızlık gidericiler sayılabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN