-->

Şeker hastalarında idrar keton tahlili

Yorum Gönder

Şeker hastalarında idrar keton tahlili önemli bir testtir çünkü bir şeker hastasının kanında keton miktarının artması hayatı tehdit edici olabilir ve kişiyi komaya sokabilir. Ketoasidoz koması adı verilen bu durum şeker hastaları için çok tehlikelidir. 

Şeker hastalarında idrar keton tahlili yapılarak vücuttaki keton miktarı tahmin edilebilir ve ketoasidoz koması öncesi gerekli önlemler alınabilir. 

Tip 1 ve Tip 2 şeker hastalığında idrar keton tahlil sonucunun yüksek çıkmasının farklı sebepleri olabilir.


şeker hastaları idrar keton


Tip 1 şeker hastalarında idrar keton tahlili neden yüksek çıkar?


Şeker hastalarında kan şeker düzeyi kontrol altında ise idrar keton tahlil sonucu normal çıkar.

Tip 1 şeker hastalığı olan bir kişide idrar keton tahlili yüksek çıkmışsa yeterli miktarda insülin almadığı anlaşılır. Kişi insülin pompası kullanıyorsa genellikle pompadaki bir tıkanma veya bozulma nedeniyle gerekli dozdan eksik insülin pompalanması olabilir. 

Yeterli insülin alamayan Tip 1 şeker hastasında enerji için vücut yağları kullanılmaya başlar. Bu sebeple keton cisimleri artar ve idrar keton tahlili yüksek çıkar. Tip 1 şeker hastalarında geçirilen çeşitli hastalıklar da insülin ihtiyacını artırır. 


Şeker hastalığında idrarda keton tahlili


Tip 2 şeker hastalarında idrar keton tahlili neden yüksek çıkar?


Tip 2 şeker hastalığı olan bir kişide idrar keton tahlili yüksek çıkmışsa şiddetli bir enfeksiyon geçirdiği, büyük bir travma veya stres yaşadığı akla gelir. Bu gibi durumlarda vücudun insüline olan ihtiyacı artar. Bu sebeple Tip 2 şeker hastalığı olanlarda da idrar keton tahlil sonucu yüksek çıkar.


idrarda keton tahlili


Tip 2 şeker hastalarının bazılarında zaman zaman pankreas azalmış olan insülin salgılanmasını tamamen durdurabilir. Bunun sonucu olarak bu kişilerde de enerji ihtiyacı için yağ dokularındaki yağlar kullanıldığından idrar keton tahlil sonucu yüksek çıkar.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN