-->

Şeker hastalarında idrar keton tahlili ne zaman istenir

Yorum Gönder

Tip 1 veya Tip 2 şeker hastalarının kanında keton miktarının artması hastayı komaya sokabilir. Ketoasidoz koması adı verilen durum hayatı tehdit edici olduğundan şeker hastaları açısından çok tehlikelidir. İdrar keton tahlili yaptırılarak vücuttaki keton miktarı tespit edilebilir ve böylece komayı önlemek için gerekli önlemler alınabilir.


şeker hastalığı idrar keton


İdrar keton tahlili şeker hastalarında ne zaman yaptırılır?


İdrar keton tahlili tam idrar tahlili içinde kolayca her yerde yapılabilen bir testtir. Bu sebeple şeker hastaları aşağıdaki durumlarda idrar keton tahlili yaptırmalıdır:

Kan şekerinde sebebi bilinmeyen bir yükseklik olduğunda idrar keton tahlili yaptırılmalıdır.


idrarda keton testi

Kan şeker tahlil sonucu 250 miligram/desilitrenin üzerinde çıktığında idrar keton tahlili yaptırılmalıdır. Yüksek şeker ve düşük insülin şeker hastalığına bağlı ketoasidoz komasına zemin hazırlar.

Kusma, bulantı, bilinç bulanıklığı veya aşırı yorgunluk hissedildiğinde idrar keton tahlili yaptırılmalıdır. Bu belirtiler ketoasidoz komasınını hızlandırabilir.

Aşırı susama, aşırı idrar yapma, karın ağrısı ve ağız kuruluğu gibi belirtiler olduğunda idrar keton tahlili yaptırılmalıdır. Çünkü bunlar ketoasidoz koması belirtileri olabilir.

Grip benzeri hastalıklar geçirdiğinizde idrar keton tahlili yaptırılmalıdır çünkü geçirilen çeşitli enfeksiyonlar ketoasidoz komasına girmenize yol açabilir.


idrar keton test

Önemli bir yaralanma olduğunda idrar keton tahlili yaptırılmalıdır. Çünkü travmalar keton cisimlerinin artmasına neden olabilir.

Egzersiz yapmayı planlıyorsanız fakat kan şekeriniz 250 miligram/desilitrenin üzerinde ise idrar keton tahlili yaptırılmalıdır. Çünkü egzersiz yapmak için fazladan enerji ihtiyacı doğar ve yüksek şeker ve düşük insülin egzersiz sırasında yağ yıkımına ve keton cisimlerinin artışına yol açar.

Hamile iseniz ve kan şekeriniz 250 miligram/desilitrenin üzerinde ise idrar keton tahlili yaptırılmalıdır.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN