-->

24 saatlik idrar örneği nasıl toplanır?

Yorum Gönder

Bir idrar tahlili çeşidi de 24 saatlik idrar tahlilidir. 24 saatlik idrar tahlili için kişinin 24 saat boyunca yaptığı tüm idrarı biriktirmesi gerekir. İdrarın doğru bir şekilde toplanması 24 saatlik idrarda yapılacak bir tahlil için en önemli husustur. Bu sebeple bir 24 saatlik idrar örneğinin nasıl toplanması gerektiği ayrıntılı olarak bilinmelidir.


24 saatlik idrar


Öncelikle gün boyunca toplanacak olan idrarın biriktirileceği kap temin edilmelidir. Piyasada medikal marketlerde satılan 24 saatlik idrar toplama kapları en uygun seçenektir. Bazen bu tip idrar toplama kapları pahalı olduğundan su şişeleri gibi farklı toplama kapları da kullanılmaktadır. Daha sonra da usulüne uygun olarak bu kap gün boyunca doldurulur.

24 saatlik idrar kabı24 saatlik idrar örneği nasıl toplanmalıdır?24 saatlik idrar örneğinin toplanmaya başlanacağı gün açısından en uygun gün Pazar günü olabilir. Çoğu kişi için Pazar günü çalışma günü olmayıp evde zaman geçirilen bir gündür. Böylece 24 saatlik idrar örneği evde Pazar günü boyunca rahatça toplanabilir ve ertesi sabah laboratuvara teslim edilebilir.


24 saatlik idrar kabı


24 saatlik idrar örneğinin toplanacağı sabah yataktan kalktıktan sonra ilk idrar tuvalete yapılır ve toplanmaz.
Bundan sonra 24 saat boyunca yapılan tüm idrar toplama kabında biriktirilir. Ertesi sabahın ilk idrarı da toplama kabına yapılır ve işlem tamamlanmış olur.
24 saatlik idrar örneği toplama süresince idrar kabı serin bir yerde veya tercihen buzdolabında bekletilmelidir.
24 saatlik idrar örneği toplama işlemi bittikten sonra idrar toplama kabı en kısa zamanda laboratuvara teslim edilmelidir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN