-->

24 saatlik idrar tahlil kabı

Yorum Gönder
İdrar tahlili çeşitlerinden biri de 24 saatlik idrar örneğinde yapılan tahlildir. Bu tip bir tahlil için kişinin 24 saat boyunca yaptığı tüm idrarı biriktirmesi gerekir. 24 saatlik idrarda yapılacak bir tahlil için en önemli husus idrarın usulüne uygun bir şekilde toplanmasıdır. Bunun için 24 saatlik idrarın nasıl toplanması gerektiği bilinmelidir. Bunun yanında bir gün ve gece boyunca toplanacak olan idrarın nasıl bir kapta toplanacağının da belirlenmesi gerekir. 


24 saatlik idrar toplama kabı


24 saatlik idrar toplamak için piyasada medikal marketlerde satılan idrar toplama kaplarının kullanılması en uygun seçenektir. Ancak bu tip idrar toplama kapları bazıları için pahalı olduğundan farklı toplama kapları da kullanılmaktadır.


24 saatlik idrar örneği


24 saatlik idrar toplama kabı nasıl olmalıdır?

  
24 saatlik idrar tahlili için idrar örneği kabı diğer idrar kaplarından farklıdır. 24 saatlik idrar toplama kabının en önemli özelliği kişinin 24 saat boyunca yaptığı idrarı alacak hacimde olması ve genellikle ışık geçirmeyen nitelikte olmasıdır.


24 saatlik idrar numune kabı


24 saatlik idrar kapları bulunmadığında ve alınamadığında kişiler idrarlarını temiz bir su şişesinde de toplamaktadırlar. Ancak bu şişelerin temiz olmasından emin olunmalı, daha önceki kullanımdan kaynaklanan kirlilikler barındırmamalıdır. Gazoz, meyve suyu veya kola şişeleri 24 saatlik idrar örneği için uygun toplama kapları değildir çünkü yıkansa da içlerinde kalabilecek kalıntılar 24 saatlik idrar tahlil sonucunu etkileyebilir.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN