-->

Bebeklerde idrar örneği nasıl alınır?

Yorum Gönder

Yetişkinlerde olduğu kadar çocuklar ve bebeklerde de idrar tahlili yapmak gerekebilir. Ancak yetişkinlerin aksine çocuk veya bebeklerden idrar örneği alımı kolay değildir. Tam idrar tahlili veya idrar kültürü için uygun koşulda idrar örneği elde edilmeli ve laboratuvara teslim edilmelidir. Ancak özellikle bebeklerde uygun idrar örneğinin alınması hiç de kolay bir iş değildir.


bebekler idrar örneğiBebeklerde idrar örneği alımı nasıl yapılır?

İdrar yapma kontrolü henüz başlamamış bebekler veya küçük çocuklarda, tam idrar tahlili için idrar torbası ile idrar örneği alınabilir. Bunun için piyasada satılan veya laboratuvar tarafından verilen idrar torbasının kullanılması gerekir. Bu torba kullanılırken azami dikkat göstermek ve idrar torbasının kirlenmesinin önlenmesi gerekir. Özellikle torbayı takacak olan kişinin ellerinin temiz olması büyük önem taşır. İdrar torbası takılırken aşağıdaki koşullara dikkat edilmesi gerekir:

  • İdrar torbasını takacak olan kişi ellerini sabunla yıkayıp kurutmalıdır.bebek idrar torbası bağlanması  • İdrar torbası takılacak olan bebek sırt üstü yatırılarak yumuşak bir bez yardımıyla sabun ve su kullanılarak genital bölge, deri kıvrımları ve makat çevresi yıkanıp temizlenir.
  • Alınan idrar torbası ambalajından çıkartılır. İdrar torbasının üzerinde bebeğin vücuduna yapıştırılacak yapışkan bir kısım vardır. Üzerindeki parça yapışkan kısımdan kaldırılır ve idrar torbası kız çocuklarda aşağıdan yukarıya doğru, erkek çocuklarda yukarıdan aşağı doğru yapıştırılır.


çocuk idrar torba


  • İdrar torbası takıldıktan sonra bebekler kucağa alınarak dik pozisyonda tutulmalıdır. Bu şekilde bebek idrar yapana kadar yarım saat kadar beklenebilir. İdrar torbası takıldıktan sonra yarım saatte idrar elde edilmezse torba değiştirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN