-->

İdrar hakkında ilginç bilgiler

Yorum Gönder
Geçmişte doktorlar şeker hastalığını tespit etmek için 2 yol kullanmışlardır. Bazıları idrarı toprağa dökerek idrarda şeker varsa, şekerin böcekleri çekip çekmediğine bakmış, diğerleri ise parmağını idrara batırarak şekerli olup olmadığını tatmıştır.

2 bin yıl önce, Aigai kentinde yaşayan insanlar umumi tuvaletlere koydukları dev küplerde depoladıkları idrarı deri atölyelerinde kullanarak daha kaliteli deriler üretmişlerdir. Aşağıdaki resimde, bugün Manisa sınırları içine bulunan Aigai antik kentinde yapılan kazı çalışmaları görülmektedir.


idrar hakkında ilginç bilgiler

Romalılar çamaşırlarını yıkamada idrar da kullanmışlardır. Umumi tuvaletlerde biriktirilen idrar çamaşırhanelere satılmıştır. Hatta dişleri beyazlatmak için ağızlarını idrar ile çalkalamışlardır. 

Eski Yunan'da doktorlar akıl hastalıklarını iyileştirmek için eşek idrarı kullanmışlardır.

Orta çağda İskoçya'da sokaklarda bir kova ve büyük bir pelerin ile dolaşan seyyar tuvaletler bulunurmuş. Sıkışanlar kovaya idrar yaparken pelerin sayesinde mahremiyet sağlanırmış.

Uluslar arası uzay istasyonu idrarı saflaştıran ve içindeki suyun tekrar kullanılmasını sağlayacak bir sistem üzerinde çalışmışlardır.


tarihte idrar ilginç bilgiler

Bazı ülkelerde idrar tedavisi oldukça popülerdir. İnsanın kendi idrarını içmesi demek olan idrar tedavisini azımsanamayacak sayıda milyonlarca kişi uygulamaktadır.

Endüstri devriminden önce de idrarda bulunan amonyak temizleyici olarak kullanılmıştır.


İç savaş sırasında idrar barut yapımında kullanılmıştır.


Afrikalı çiftçiler inek idrarlarını biriktirerek böcekleri uzak tutmak için pamuk tarlalarına serpmişlerdir.


İnsanlar günde 1,5 litre idrar yaparken, bir fil günde 40 litre kadar idrar yapar.


Bir insanın yaşamı boyunca takriben 4 milyon litre idrar yaptığı düşünülmektedir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN