-->

İdrarda kristal

Yorum Gönder
İdrarda erimiş halde birçok kimyasal madde bulunur. Bazen bu kimyasal maddeler sertleşerek kristal oluşturur. İdrarda kristal bulunması “kristalüri” olarak adlandırılır. İdrar kristal tahlili idrarda kristal bulunup bulunmadığını tespit eder. İdrar kristal testi idrarda kristal varsa bunların miktarını, boyutlarını ve tipini belirler. Normalde idrar kristal tahlilinde birkaç kristale rastlanabilir. Proteinden veya C vitamininden zengin beslenme idrar kristal tahlilinde kristal bulunmasına yol açabilir. Ancak kristal sayısının artmış olması ve idrar kristal tahlilinde belirli tipte kristaller çıkması böbrek taşlarına sebep olabilir ve bazı hastalıkları işaret edebilir.


idrarda kristal tahlili


İdrar kristal tahlili nasıl yapılır?

İdrar kristal tahlili tam idrar tahlili içinde yapılan testlerden biridir. Ancak idrar kristal tahlili için idrar örneğinin Tıbbi Biyokimya Laboratuvarı’nda yapılan çeşitli işlemlerden sonra hazırlanan preparatların mikroskop ile incelenmesi gerekir.


İdrar kristal tahlili için gerekli örnek nedir?


İdrar kristal tahlili için idrar vermeniz gerekir. Bu idrar örneği sizden istendiği anda verilen anlık ya da spot idrar örneği olarak adlandırılır.


İdrar kristal tahlilinde çıkan kristal tipleri nelerdir?


İdrarda ürik asit kristalleri, kalsiyum okzalat kristalleri, hippürik asit kristalleri, magnezyum amonyum fosfat kristalleri, kalsiyum fosfat kristalleri, bilirubin kristalleri, amonyum biürat kristalleri, kolesterol kristalleri, sistin kristalleri, lösin kristalleri veya tirozin kristalleri bulunabilir.


idrar mikroskobi kristaller

İdrar kristal tahlil sonucu nasıl değerlendirilir?


Normal idrar kristal tahlil sonucunda ya hiç kristal bulunmaz ya da tek tük kristal olabilir.

Eğer idrar kristal tahlil sonucunuzda kristal bulunduğu belirtilmiş ise, bulunan kristallerin miktarı, boyutları ve tipi de yazılır. İdrar kristal tahlil pozitif çıkan bu kişilerde böbrek taşı bulunma riski olabilir. Bu sebeple, idrar kristal tahlilinde kristal çıkanların bir üroloji uzmanına başvurması gerekebilir. Bazı ilaçlar ve tüketilen besinlerin idrar kristal tahlilinin pozitif çıkmasına sebep olabileceği unutulmamalıdır. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN