-->

İdrar örneği nasıl verilmelidir?

Yorum Gönder

İdrar tahlili en sık yapılan tahlillerden biri olup idrar başta böbrekler ve idrar yolları olmak üzere çeşitli hastalıklara teşhis konması açısından önemli bir vücut sıvısıdır. İdrar tahlilinin sonucunun doğru çıkması teşhis ve tedavi takibi açısından önemlidir. Bir idrar tahlilinin doğru çıkması için bazı hususlara dikkat etmek gerekir. İdrar örneğinin doğru verilmesi idrar tahlil sonucunun doğru çıkması açısından çok önemlidir.


idrar tahlili numune kabı


Tam idrar tahlili için  idrar örneği nasıl verilmelidir?


Öncelikle idrar örneği için yukarıdaki resimde olduğu gibi doğru kap kullanılmalıdır. İdrar kapları çoğunlukla idrar tahlili yapılan yerlerde tıbbi laboratuvar tarafından verilir. Verilen idrar kabının üzerinde sizin isminizin yazıyor olmasına dikkat edilmelidir. Üzerinde başka bir kişinin ismi bulunan idrar kabı kullanılmamalıdır.  

Kullanılan idrar kabı temiz olmalıdır.


idrar tahlili numuneleri

Tam idrar tahlili için idrar örneği günün herhangi bir saatinde verilebilir. Bazen doktor sabah yapılan ilk idrar örneğinde veya farklı sürelerle toplanmış idrar örneklerinde de farklı tahliller isteyebilir.

İdrar örneği vermeden önce eller yıkanmalıdır.

İdrar kabının kapağı açılır.

Gelen ilk idrar tuvalete yapılır. İdrar kabına “orta idrar” adı verilen, ilk idrar tuvalete yapıldıktan sonraki idrar doldurulur. Kalan idrar yine tuvalete yapılır.

İdrar kabına 50-60 mililitre kadar idrar yapılması yeterlidir.
İdrar kabına başka bir maddenin karışması önlenmelidir.

İşlem sonunda idrar kabının kapağı kapatılır ve laboratuvar görevlisine teslim edilir.

Hastane veya laboratuvara evden getirilen örnekler, yapıldıktan sonra fazla bekletilmeden laboratuvara ulaştırılmalıdır.     

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN