-->

İdrar pH tahlil sonucu kaç olmalıdır?

Yorum Gönder

Tam idrar tahlili testlerinden biri de idrar pH testidir. Bir idrar örneğinin asit ya da alkali olduğunu gösteren idrar pH tahlili böbrek taşları, idrar yollarında enfeksiyon gibi durumların değerlendirilmesinde kullanılır. İdrar pH tahlil sonucu düşük çıkarsa idrar örneğinin asidik olduğu anlaşılır. Bunun tersine idrar pH tahlil sonucu yüksek çıkarsa idrar örneği alkali özelliktedir. İdrarın asit ya da alkali özellikte olması böbrek taşı riski veya idrar yolları enfeksiyonlarının teşhis ve tedavisinde doktora yol gösterir.


idrar ph testi


İdrar pH tahlil sonucu kaç olmalıdır?


İdrar pH tahlil sonucu genellikle normalde 6 civarındadır. Buna göre idrar normalde hafif asittir.
İdrar pH tahlil sonucu 7’nin altında ise idrar asit özelliktedir. İdrar pH tahlil sonucu 7’nin üzerinde ise idrar alkali özelliktedir.

İdrar pH tahlil sonucunun 7’nin altında olmasının sebepleri nelerdir?


İdrar pH tahlil sonucu 7’nin altında ise vücutta bir asidoz durumu olabilir. 
Susuzluk, şeker hastalığına bağlı ketoasidoz, ishal ve açlık durumlarımda da idrar pH tahlil sonucu 7’nin altındadır. 


idrar ph ölçümü

Kronik nefritler, gut, lösemi, akut eklem romatizması, tatlandırıcı olarak sakkarin kullanılması, yüksek proteinli diyetle beslenme, idrarı asit yapan ilaçların alınması ve C vitamini eksikliğinde de asit idrar görülebilir.

İdrar pH tahlil sonucunun 7’nin üzerinde olmasının sebepleri nelerdir?


İdrar pH tahlil sonucu 7’nin üzerinde ise kusma, böbrek yetmezliği, idrar yolları enfeksiyonları, sebze ve meyveden zengin beslenme durumlarında idrar alkali özellik kazanır.


idrarda ph

İdrarın bekletilmesinin idrar pH tahlil sonucuna etkisi var mıdır?


İdrar oda ısısında uzun süre bekletilirse idrar pH’ı yükselir. Bu durumda yanlış olarak yüksek pH sonucu çıkabilir. Bu nedenle idrar örnekleri fazla bekletilmeden en kısa sürede laboratuvara ulaştırılmalıdır.  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN