-->

İdrar pH tahlili

Yorum Gönder

İdrar pH tahlili bir idrar örneğinin ne kadar asidik ya da alkalik olduğunu gösterir. Bazı hastalıklar, besinler ve kullanılan bazı ilaçlar idrarın pH’ını değiştirebilir. İdrar pH tahlili özellikle böbrek taşlarının kontrolü açısından gereklidir. İdrar pH testi standart olarak yapılan tam idrar tahlili içinde bulunan bir tahlildir. İdrarın pH değişikliği böbrek taşları gelişimine yol açabildiği gibi, idrar yollarında enfeksiyon riskini de artırabilir. Bu nedenle idrar pH testi ile idrarın asit veya alkali özelliğinin belirlenmesi büyük önem taşır.


idrar pH tahlili


İdrarda pH testi için gerekli örnek nedir?


İdrarda pH testi için günün herhangi bir saatinde verilebilen idrar örneği kullanılır.  


idrar pH testi


İdrar pH testi neden yapılır?


İdrarın asit veya alkali olması idrar yolları enfeksiyonlarına veya böbrek taşlarına sebep olabileceğinden doktorlar idrar pH’sının kaç olduğunu bilmek ister. Bir kişinin idrar pH sonucu biliniyorsa idrar pH’sı ayarlanarak idrar yollarında taş veya enfeksiyon oluşumu önlenmeye çalışılır.
Belirli ilaçlar idrar pH’ını değiştirebilir. Bu tip ilaçları kullanan kişilerde enfeksiyon veya böbrek taşı riskini engellemek için idrar pH’ını bilmek gerekir. İdrarın aşırı asidik veya alkalik olup olmadığını görmek için idrar pH testi yapılır.


idrarda pH

İdrar yolu enfeksiyonlarında kullanılan bazı antibiyotikler idrar pH’ı yüksek olursa daha iyi etki gösterir. İdrar yolları enfeksiyonu bulunan kişilerde antibiyotik kullanırken idrarın alkalik olup olmadığını anlamak için idrar pH testi istenebilir. Bu sayede idrar yolları enfeksiyonunun tedavisi için en uygun antibiyotik seçilebilir.

İdrar pH’ı kaç olmalıdır?


Normal bir kişinin idrar pH değeri 6 civarındadır. Buna göre normal idrar hafif asidiktir.
İdrar pH tahlil sonucunuz doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN