-->

İdrar tahlil kapları

Yorum Gönder

Tam idrar tahlili bir sağlık kuruluşuna gittiğinizde en sık istenen tahlillerden biridir. İdrar başta böbrekler olmak üzere vücuttaki organların çalışması hakkında fikir verir. Çıkan sonuçlar doktor tarafından değerlendirilerek idrar yolları enfeksiyonundan böbrek taşlarına veya şeker hastalığına kadar bir çok hastalık teşhis edilir veya yapılan tedavilerin sonuçları takip edilir. Bu sebeple tam idrar tahlili çok önemli tahlillerden olup tahlil için uygun bir idrar örneği verilmesi gerekir.


idrar kabıUygun bir idrar kabı nasıl olmalıdır?


Tam idrar tahlili için verilecek olan idrar örneği temiz bir kaba yapılmalıdır. Sağlık kuruluşları veya tıbbi laboratuvarlar, tam idrar tahlili yapılacak olan kişiye işleme uygun bir kap verirler. İdrar bu kaba yapılmalıdır. Bazen başka bir kap içinde getirilen idrar örneklerinden tahlil yapılması istenir ancak tam idrar tahlili için getirilen idrar örneğinin temiz bir kaba yapıldığından emin olunmalıdır.


idrar tahlil bardağı


Tam idrar tahlili için istenen idrar örneğini aynı anda veremeyen, hastane veya laboratuvara gelemeyen, evde idrar verebilecek kişilerin idrar örneği için tahlil yapılacak laboratuvardan alınacak kap kullanılmalıdır. Ancak bu durumda idrar örneği bekletilmeden en kısa zamanda tam idrar tahlilinin yapılacağı laboratuvara ulaştırılmalıdır.

İdrar tahlili için ne tür kaplar kullanılır?


Yapılacak olan idrar tahliline göre farklı idrar kapları kullanılır. Tam idrar tahlili için genellikle yukarıdaki resimde görülen idrar kapları kullanılır. Bu kaplar genellikle şeffaf olup, idrarın dökülmesini önlemek için kapaklıdır. İdrar yapıldıktan sonra idrar kabının kapağı sıkıca kapatılarak laboratuvara teslim edilmelidir.


steril idrar kültür kabı


İdrar kültürü tahlili yapılacak ise kullanılacak idrar bardağı yukarıdaki resimdeki gibi farklıdır. Farkın anlaşılması için bu tip idrar kaplarının kapağı genellikle kırmızıdır. İdrar kültür tahlili için kullanılması gereken idrar kabı sterildir. Yani idrar kabının içinde hiç mikrop bulunmaz. Bu sayede idrar kabına yapılan idrara dışarıdan mikrop bulaşması önlenerek tahlil sonucunun doğru çıkması sağlanır. İdrar kültür tahlili için idrar verenler kabın içine dokunmamalı ve bir şey bulaştırmamalıdır.

Ayrıca 24 saatlik idrarda yapılacak tahliller için de ayrı idrar toplama kapları da bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili "24 saatlik idrar tahlil kabı" adlı bir yazı bulunmaktadır. 


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN