-->

İdrar ürik asit kristalleri

Yorum Gönder
Normalde idrarda erimiş halde bulunan çeşitli kimyasal maddeler bazen sertleşerek kristal oluşturur. Bu duruma “kristalüri” adı verilir. İdrarda kristal bulunup bulunmadığı idrar kristal tahlili ile tespit edilir. İdrar kristal tahlili idrarın mikroskop altında gözle incelenmesi veya tam otomatik idrar analizörleri ile yapılır. Tam otomatik idrar analizörleri idrarda kristal bulunduğunu tespit etse de, kristal tipi gözle ayırd edilerek belirlenir. İdrarda değişik tipte kristaller bulunabilir. Aşağıda ürik asit kristalleri hakkında bilgi verilmiştir. 


idrar ürik asit kristalleri


İdrar ürik asit kristalleri nasıl tanınır?


İdrar ürik asit kristalleri idrarın mikroskopta incelenmesi ile tanınabilir. İdrar ürik asit kristalleri fıçı, tabak veya zümrüt şeklinde olabilir. Ürik asit kristalleri portakal renkli veya sarı renktedir. Ürik asit kristalleri asidik idrarda bulunur. Ürik asit kristallerinin bulunduğu idrar pH aralığı 5.4 ile 5.8'dir. İdrar ürik asit kristalleri geniş bir boyut ve şekil farklıklığı gösterir. İdrardaki ürik asit kristalleri fıçı, rozet, iğne, 6 kenarlı şekillerde olabilir.   


idrar ürik asit kristal


İdrar ürik asit kristalleri neden görülür?


İdrar ürik asit kristalleri proteinden zengin beslenenlerde görülebilir. Bu durumda idrarda da ürik asit artacağı için ürik asit kristalleri meydana gelebilir. Ayrıca böbrek taşları, gut hastalığı kemoterapi veya tümör lizis sendromunda da idrarda ürik asit kristalleri olabilir. 

Ürik asit kristallerinin belirtileri nelerdir?


Ürik asit kristalleri böbrek taşı oluşumu nedeniyle görülüyorsa şiddetli böbrek ağrıları hissedilir. Ağrı böbrek taşının bulunduğu tarafta yan ağrısı şeklinde olabilir. Ayrıca bulantı olur ve idrarda eritrosit görülür.

Bu durumda ağrıyı dindirmek için tıbbi yardım almak, bol su içmek ve taşı düşürmeye çalışmak gerekir.  
  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN