-->

İdrarda kalsiyum oksalat kristalleri

Yorum Gönder
İdrarda bulunan kristallerden biri de kalsiyum oksalat kristalleridir. Kalsiyum oksalat kristalleri böbrek taşlarının en sık sebeplerinden biridir. Kalsiyum oksalat kristalleri genellikle sebzelerde bulunan oksalat ve kalsiyumdan oluşur. İdrarda çok fazla oksalat bulunması veya idrar miktarının azalması oksalatın  kristalleşmesine ve kalsiyumla birleşerek idrarda kalsiyum oksalat kristallerinin görülmesine sebep olur. İdrar kalsiyum oksalat kristalleri idrar pH'sı 5.4-6.7 olduğunda görülebilir. Kalsiyum oksalat kristalleri monohidrat veya dihidrat formunda olabilir.   


kalsiyum okzalat kristalleri


İdrardaki oksalatın kaynağı nedir?


İdrarda bulunan oksalat yediğimiz besinlerden gelir. Oksalat aşağıda bazıları sayılan yiyeceklerde bulunur:
Ispanak başta olmak üzere yeşil yapraklı sebzeler, pancar, yer fıstığı, bamya, çikolata, patates kızartması, soya ürünleri, çay, çilek, çerezler.


ca oxalat


İdrarda kalsiyum oksalat kristalleri neden olur?


Normalde idrarda bulunan oksalat ve kalsiyum kristalleşip bir araya gelmez ve kalsiyum oksalat kristali oluşturmaz. Ancak kişi susuz kalma veya az su içme gibi sebeplerle idrar miktarı azalırsa idrarda kalsiyum oksalat kristalleri meydana gelebilir. Ayrıca yukarıda sayılan ve fazla miktarda oksalat içeren besinler fazla tüketilirse de idrarda kalsiyum oksalat kristalleri oluşabilir. 
Etilen glikol ya da bilinen adıyla antifirizi yanlışlıkla içen kişilerin idrarında da kalsiyum oksalat kristalleri görülür. Diğerlerinden ayırd edici olarak antifiriz içenlerin idrarında bulunan kalsiyum oksalat kristalleri daha çok "monohidrat" formda olup şekli daha çok dambıla benzer.


ca oxalat kristal


Hangi hastalıklarda idrarda kalsiyum oksalat kristalleri görülür?

  • Paratiroid bezinin fazla çalışmasında (hiperparatiroidizm)
  • İltihabi bağırsak hastalıkları (Ülseratif kolit, Crohn hastalığı)
  • Fazla kilolu olanlarda yapılan zayıflatma ameliyatları
  • Şeker hastalığı
  • Obezite


İdrarda kalsiyum oksalat kristalleri nasıl tespit edilir?


İdrarda kalsiyum oksalat kristallerini tespit etmenin en kolay yolu tam idrar tahlilidir. Kişinin herhangi bir saatte vereceği idrar örneği mikroskop altında incelenerek idrarda kalsiyum oksalat kristali bulunup bulunmadığı anlaşılır. Kalsiyum oksalat kristalleri iki formda olabilir. Resimde de görüldüğü mektup zarfı şeklinde olan kalsiyum oksalat kristalleri "dihidrat" formundadır. Bunlar görünüşleri ile kolayca tanınabilen kristallerdir. Bunların dışında dambıla benzeyen monohidrat formunda olan kalsiyum oksalat kristalleri de bulunabilir. 
Anlık idrar örneği dışında idrardaki oksalat miktarını belirlemek için doktorunuz 24 saatlik idrarda oksalat tahlili yaptırmanızı da isteyebilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN