-->

Kreatinin klirens testi

Yorum Gönder

Kreatinin klirens testi böbreklerin iyi çalışıp çalışmadığını gösteren bir testtir. Kreatinin kaslarda enerji sağlayan kreatin adlı maddenin atık ürünüdür. Bu ürünün idrarla atılması genellikle sabit olduğundan kan ve idrardaki miktarı kreatinin klirensinin hesaplanmasında kullanılır. Kreatinin klirens testi böbreklerde filtre işlevi yapan ve “glomerül” adı verilen yapıların işlevi hakkında fikir verir. Glomerüller ne kadar iyi çalışıyorsa böbrekler süzme işlevini o kadar iyi yapıyor demektir.


kreatinin klirensi


Kreatinin klirens testi neden istenir?


Yaşamın herhangi bir evresinde çeşitli sebeplere bağlı böbrek hastalığı gelişebilir. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon ve ailesinde böbrek hastalığı olan kişilerde böbrek hastalığı gelişme riski daha fazladır. Bu kişilerde böbrek hastalığının derecesini belirlemek için kreatinin klirens testi istenir.


idrar kreatinin


Kreatinin klirens testi için gerekli örnek nedir?


Kreatinin klirens testi için 24 saat boyunca yapılan idrarın tamamının uygun bir kapta biriktirilmesi ve laboratuara teslim edilmesi gerekir. Süre boyunca dışarı yapılan idrar, biriktirilmeyen idrar sonucun hatalı çıkmasına sebep olur.
Aynı zamanda kan kreatinin düzeyinin belirlenmesi için koldaki bir toplardamardan kan örneği alınması gerekir.


kreatinin klirens testi


Kreatinin klirensi nasıl hesaplanır?


Kreatinin klirensinin hesaplanması için 3 veriye ihtiyaç vardır: kan kreatinin düzeyi, 24 saatlik idrar kreatinin düzeyi ve 24 saatlik idrar hacmi. Tüm bunlar kreatinin klirensi formülüne konarak sonuç hesaplanır. Formülde idrar kreatinin düzeyi idrar  hacmi ile çarpılıp, kan kreatinin düzeyi ile 1440’ın çarpımına bölünür.

Kreatinin klirens test sonucu nasıl değerlendirilir?


Kreatinin klirens test sonuçları kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösterebilir. Kadınlarda kreatinin klirens test sonucu dakikada 88-128 mililitre, erkeklerde dakikada 97-137 mililitre arasındadır. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN