-->

Yetişkinlerde günlük idrar miktarı

Yorum Gönder
Günlük idrar miktarı tayini kişinin 24 saat boyunca yapmış olduğu idrar hacmini tespit eder. Günlük idrar miktarı tahlili ile böbrek fonksiyonları ile ilgili bir problem olup olmadığı anlaşılabilir. Doktorunuz böbrek işlevleriniz ile ilgili bir problem olduğunu düşünüyorsa sizden günlük idrar miktarı tahlilini isteyebilir. Bunun için gün boyu yapılan tüm idrarın usulüne uygun olarak biriktirilmesi gerekir.

bir günlük idrar miktarı


Günlük idrar miktarı tahlili için nasıl idrar toplanır?Günlük idrar miktarı tahlili için 24 saat boyunca yapılan idrarın tamamının toplanması gerekir. Kişinin çalışmadığı bir gün idrar toplaması daha kolay olacağından idrar toplamak için  kişinin evde olduğu Pazar günü idrar toplaması uygun olacaktır.


idrar miktarı


Normal günlük idrar miktarı nedir?


Kişinin bir günde yaptığı idrar miktarı almış olduğu sıvı miktarına, hava sıcaklığına, yaptığı fiziksel aktiviteye, bir hastalığı olup olmamasına, kullandığı bir ilaca, yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilir. Normal miktarda sıvı alan, bir hastalığı olmayan, idrar miktarını değiştirebilecek bir ilaç kullanmayan yetişkin bir kişinin günlük idrar miktarı 800-2000 mililitre (mL) arasında olabilir. Bu miktar yetişkin erkelerde: 800-1800 mL/gün arasındadır. Yetişkin kadınlarda idrar miktarı erkeklere göre daha düşüktür. Yetişkin kadınlardaki günlük idrar miktarı 600-1600 mL/gün arasında değişiklik gösterir.


24-saatlik-idrar-hacmiGünlük idrar miktarının fazla olmasına ne ad verilir?

Yetişkin bir kişinin normalden fazla miktarda idrar yapmasına “poliüri” adı verilir.

Günlük idrar miktarının az olmasına ne ad verilir?


Yetişkin bir kişinin normalden az miktarda idrar yapmasına “oligüri” adı verilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN