-->

İdrarda asiklovir kristalleri


Çeşitli ilaçlar idrarda geçici olarak  kristal bulunmasına sebep olabilir. İdrarda ilaca bağlı kristallerin görülmesinin başlıca nedeni ilacın aşırı dozda alınması, az su içilmesi veya uzun süre susuz kalma olabilir. Her ilaç idrarda kristal çıkmasına yol açmazken bazı ilaçlar kristalüri görülmesinin nedeni olabilir. Asiklovir idrarda kristal görülmesine sebep olabilecek ilaçlardan biridir.


İdrar asiklovir kristalleri


Asiklovir neden kullanılır?


Asiklovir virüs enfeksiyonlarına karşı kullanılan bir ilaçtır. Ağız ve dudak kenarındaki ve genital bölgelerdeki herpes enfeksiyonları ile zona ve  su çiçeği tedavisinde kullanılır. Deri yüzeyindeki enfeksiyonla için krem şeklinde olabildiği gibi hap şeklinde içilen ve iğne şeklinde kullanılan enjekte edilebilen formları da bulunur.


asiklovir kristalleri


Asiklovir kristalleri neden olur?


Asiklovir adlı ilaç özellikle damar içine verildiğinde ve yüksek dozlarda uygulandığında idrarda asiklovir kristalleri olabilir. Ayrıca hasta susuz kaldığında, vücudundaki sıvı miktarı azaldığında da idrarda asiklovir kristallerine rastlanabilir. idrarda asiklovir kristalleri olduğunda bu durum bir belirti vermediğinden fark edilemeyebilir. İdrardaki asiklovir kristalleri bazen akut böbrek yetmezliğine de sebep olabilir. 


İdrar asiklovir kristalleri


Asiklovir kristalleri nasıl görülürler?


İdrarda asiklovir kristalleri çıplak gözle görülemezler. İdrarda asiklovir kristallerini görebilmek için mikroskop kullanmak gerekir. İdrardaki asiklovir kristalleri iğne şeklinde görülürler. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN