-->

İdrarda bakteri

İdrarda bulunabilen mikro organizmalardan biri de bakterilerdir. İdrar yollarında bir enfeksiyon yoksa idrarda bakteri bulunmaz. Ancak idrar yollarının herhangi bir yerinde bir enfeksiyon varsa idrarda bakteri bulunur. İdrarda bakteri bulunmasının en sık sebebi idrarın steril olmayan koşullarda verilmesidir. Ayrıca idrar örneği verildikten sonra uzun süre bekletilmesi de idrara dışarıdan bulaşan bakterilerin çoğalmasına ve idrar tahlilinde tespit edilmesine yol açar.


idrarda bakteriler

İdrarda bakteriler nasıl tespit edilir?      

İdrarda bakterilerin görülebilmesi için idrarın mikroskopla incelenmesi gerekir. Çıplak gözle idrardaki bakterilerin görülebilmesine imkan yoktur.


idrarda bakteri


İdrardaki bakteriler mikroskopta nasıl görülür?

İdrar örneğinde bakteri varsa bunlar koyu gri veya siyah partiküller şeklinde görülür. İdrarda bulunan bakteriler basil ise bunlar tek başına, çiftler halinde veya uzun zincirler halinde olabilir. Benzer durum koklar için de geçerlidir. İdrardaki bakteriler idrarda bulunan diğer partiküller ile birlikte de görülebilir. 


idrarda bakteri bulunması

İdrarda bakteri bulunması nasıl değerlendirilir?

İdrarda bakteri bulunması her zaman idrar yolu enfeksiyonu olduğu anlamına gelmez. İdrarda bakteriler yukarıda da anlatıldığı gibi idrarda bulunmayıp, idrar yapılırken dışarıdan bulaşabilir. Bu nedenle idrar tahlil sonucunda bakteri olması durumunda hemen telaşlanmamalıdır.
Ancak taze alınmış, idrar örneği verilirken temizlik kurallarına uyulmuş idrar örneklerinde bakteri varsa ve bakteri yanında bol lökosit de görülüyorsa idrar yolları enfeksiyonundan şüphelenilebilir. Ayrıca genital bölge enfeksiyonları bulunan kişilerde idrara bakteri ile birlikte lökositlerin de bulaşabileceği unutulmamalıdır.  

Bunlar da ilginizi çekebilir:

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN