-->

İdrarda balmumu silendirler

Silendirler böbreklerde kan süzüldükten sonra oluşabilen silindirik yapılardır. Bazen normal kişilerde görülebilen, bazen de çeşitli böbrek hastalıklarının habercisi olan silendirler farklı çap ve uzunlukta olabilir. İdrar silendirlerinden biri de balmumu silendirlerdir. İdrardaki balmumu silendirler erimiş balmumunu hatırlatan görüntüleri nedeniyle bu ismi almışlardır. 


idrarda balmumu silendirleri

Balmumu silendirleri idrarda bulunan hyalen silendirlerden köken alabilir. Balmumu silendirler genellikle genişlemiş tübüllerde meydana gelir ki bu da son dönem böbrek hastalığının göstergesidir. 


idrar balmumu silendir


İdrarda balmumu silendirler nasıl görülür?

İdrarda bulunan tüm partiküller ancak mikroskop ile görülebilir. İdrar örneği santrifüj edildikten sonra oluşan sediment mikroskop ile incelendiğinde koyu renkli, geniş çapta, sıklıkla içeri girinti yapan kenarları ile balmumu silendirleri görülebilir. Balmumu silendirlerin yüzeyleri düzgün olmayabilir. 
Balmumu silendirler sarımsı renkte ve homojendirler. Balmumu silendirlerin uçları genellikle düzgündür. Silendirlerin içinde kırılmalar meydana gelebilir ve bu nedenle silendirler segmentler halinde görülebilir.


idrar balmumu silendir


İdrarda balmumu silendirler kimlerde görülür?

İdrarda balmumu silendirler kronik böbrek yetmezliği olan hastalarda görülür. Ayrıca böbrek fonksiyonları hızlı bir şekilde bozulan glomerüler hastalıklarda idrarda balmumu silendirlere rastlanır. Balmumu silendirler böbrek nakli yapılmış olan kişilerde organ reddi durumunda da görülebilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN