-->

İdrarda bilirubin kristalleri

Bilirubin kanda bulunabildiği gibi idrarda da bulunur. Hatta idrarda bilirubin kristalleri şeklinde de görülebilir. Bilirubin normalde kan dolaşımında bulunan kırmızı kan hücreleri olan alyuvarların parçalanması sonucu ortaya çıkar. Karaciğerde işlenerek vücuda zararsız hale getirilen bilirubinin bir kısmı idrarda da görülür. Çeşitli hastalıklarda bilirubinin miktarı artabilir ve sarılık adı verilen durum ortaya çıkar. 


idrarda bilirubin kristalleri

İdrarda bilirubin kristalleri nasıl görülür?


İdrarda bulunabilecek tüm partiküllerde olduğu gibi bilirubin kristalleri de çıplak gözle görülemez. İdrarda bulunan bilirubin kristallerinin görülebilmesi için idrar örneğinin mikroskopta incelenmesi gerekir. Hastadan alınan idrar örneği santrifüj edilerek içindeki partiküllerin tüpün dibine çökmesi sağlanır. Sediment adı verilen bu çökelti bir lam üzerine konur ve üzeri lamel ile kapatılarak mikroskopta incelenir. Bu şekilde idrar örneğinin içinde bulunan bilirubin kristalleri saptanmış olur.


idrar bilirubin kristalleri


İdrarda bulunan bilirubin kristallerinin özelliği nedir?


İdrar örneğindeki bilirubin kristalleri iğneye benzeyen, çok küçük ve kümeler halinde bulunan genellikle sarı renkte kristallerdir.

İdrarda bilirubin kristalleri hangi hastalıklarda görülür?


Kanda yüksek bilirubin seviyesinin yanında idrarda bilirubin kristalleri karaciğer hastalıklarının veya karaciğer işlevlerinin bozulduğunun göstergesi olabilir.  
  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN