-->

İdrarda eritrosit silendirleri

İdrarda çeşitli tipte silendirler bulunabilir. İdrar silendirleri şekillerinin silindire benzemesi sebebiyle bu ismi almış olup, böbrek tübüllerinde meydana gelir. Oluştukları böbrek tübüllerinin şeklini alan idrar silendirleri içerikleri açısından farklı tiplerde bulunabilir. Hücresel içerikli olan idrar silendirlerinden biri eritrosit silendirleridir. Silendirlerin içindeki eritrositler yıkılarak hemoglobin silendirleri de oluşabilir. Bunlar klinik olarak eritrosit silendirleri ile aynı şekilde değerlendirilir. 


idrar eritrosit silendir


İdrarda eritrosit silendirleri nasıl görülür?

Silendirler idrar örneğinin mikroskopta dikkatlice incelenmesi ile görülebilir. Silendirler mikroskop yanında tam otomatik idrar analizörlerinde de tespit edilebilir ve tipleri tecrübeli bir laboratuvar uzmanı tarafından ayırd edilir. 


idrarda eritrosit silendirleri


İdrarda eritrosit silendirlerinin görünüşü nasıldır?

Eritrosit silendirleri içindeki eritrositlerin zarları genellikle düzgündür, ancak şekilleri bozuk eritrositler de bulunabilir. Eritrosit silendirlerinin hemoglobinleri azalmıştır. Eritrosit silendirleri yanında eritrosit içeren silendirler de bulunabilir. Eritrosit silendirlerinde az sayıda eritrosit olabileceği gibi matriksin zorla görülebildiği derecede sıkıca eritrosit kaplı silendirler de görülebilir. Bunlara eritrosit içeren silendir veya hyalen-eritrosit silendir adı verilebilir.


idrarda eritrosit silendiri


İdrarda eritrosit silendirleri kimlerde görülür?

İdrarda eritrosit silendirleri böbrek dokusunda kanamaya işaret eder. İdrarda eritrosit silendirleri genellikle glomerülonefrit göstergesidir. Glomerülonefrit hastalarının ortalama olarak dörtte birinde idrarda eritrosit silendirleri olabilir. İdrarda kanaması olan ve kaynağı bilinmeyen durumlarda idrardaki eritrosit silendirleri yol göstericidir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN