-->

İdrarda granüler silendirler

1 yorum
Silendirler böbreklerin distal tübül ve toplayıcı kanallarında oluşan silindir benzeri yapılardır. Bunlar çeşitli çap ve uzunlukta olabilir. Silendirler böbrek tüplerinin içinde oluştuklarından onların şeklini alır ve bu sebeple silindir şeklinde görülür. İdrarda bulunabilecek silendirlerden biri de granüler silendirlerdir. Granüler silendirler hyalen silendirlerin aksine böbrek hastalığı olanlarda tespit edilir.


granüllü silendirler


İdrarda granüler silendirler nasıl görülürler?

İdrardaki granüler silendirler mikroskop yardımıyla görülebilir. Aksi halde çıplak gözle granüler silendirlerin görülebilmesine olanak yoktur. Misroskop dışında otomatik idrar analizörleri de silendirleri tespit edebilir ve hangi tip silendir olduğu laboratuvar teknisyeni tarafından belirlenir.


idrarda granüler silendirler


Mikroskopta granüler silendirler nasıl görülür?

İdrar örneğindeki granüler silendirlerin yüzeyi farklı sayı ve şekilde olan granüller ile kaplıdır. Granüler silendirlerin yüzeyindeki granüller ince ya da kaba, açık ya da koyu olabilir. İnce granüler silendirler daha sık görülürken kaba granüler silendirler daha az görülür.


idrar granuler silendir


İdrarda granüler silendir bulunması neye işaret eder?

Granüler silendirler böbrek hastalıkları ile ilişkilidir. Granüler silendirler normal kişilerde, böbrek hastalığı olmayanlarda pek görülmezler. Böbrek yetmezliği olanlarda geniş ve koyu granüler silendirler sıklıkla bulunur. 
  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN