-->

İdrarda hyalen silendirler

İdrarda bulunabilen ve silindire benzemeleri nedeniyle silendir olarak adlandırılan yapılar böbreklerin distal tüpleri ve toplayıcı kanallarında oluşur. Böbrek tübüllerinin içinde oluşan silendirler bulundukları yerin şeklini aldığından silindir şeklinde görülürler. Ortamdaki düşük pH, yüksek idrar ozmolalitesi, yüksek idrar sodyum konsantrasyonu gibi faktörler idrarda silendir görülmesine yol açabilirler. Silendirlerin yapısında proteine ek olarak çeşitli hücreler ve yağ parçacıkları da bulunabilir. İdrarda görülen silendirlerden biri de hyalen silendirdir. Silendirler arasında hyalen silendirler en sık karşılaşılabilen silendirlerdendir. Hyalen silendirler normal kişilerde görülebileceği gibi, birçok böbrek hastalığında tek başına veya diğer tip silendirlerle birlikte bulunabilir.


idrarda hyalen silendir

Hyalen silendirlerin yapısında neler bulunur?

Hyalen silendirler yapılarında sadece "Tamm-Horsfall proteini" ya da "üromodulin" olarak da adlandırılan bir glikoprotein içerirler.


idrarda hyalen silendirler

İdrardaki hyalen silendirler nasıl görülür?

İdrar örneğinin sedimentinin mikroskop ile incelenmesi esnasında hyalen silendirler görülebilir. Hyalen silendirler renksiz ve şeffaftır.
Hyalen silendirlerin çeşitli alt tipleri bulunabilir. Kompakt, fibriler, kıvrımlı, buruşuk tipte hyalen silendirler olabilir. 


idrar hyalen silendir

İdrarda hyalen silendir kimlerde görülür?

İdrarda hyalen silendirler normal kişilerde değişik miktarlarda görülebilir. Ayrıca fiziksel stres, ateş, susuz kalma, akut kalp yetmezliği olanlarla henle kulbu idrar söktürücü kullananlarda geçici olarak hyalen silendirlere rastlanabilir. 
Bazı böbrek hastalığı olanlarda da hyalen silendirler görülebilir. Glomerülonefrit veya akut intersisyel nefrit hastalığı olan hastaların çoğunda idrarın mikroskopik incelenmesinde hyalen silendirler tespit edilir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN