-->

İdrarda kalsiyum oksalat kristalleri nasıl önlenebilir?

İdrarda görülebilen kristallerden olan kalsiyum oksalat kristalleri böbrek taşlarının da en sık nedenlerindendir. Oksalat içeren besinlerin fazla tüketilmesi veya susuz kalınması, az su içilmesi gibi sebeplerle idrarda kalsiyum oksalat kristalleri bulunabilir. İdrarda kalsiyum oksalat kristallerinin görülmesinin en büyük sakıncası böbrek taşı oluşumuna yol açma riskidir. Oksalat bazı besinlerde bulunur ve diyet değişiklikleri ile idrardaki oksalat miktarı azaltılabilir. 


kalsiyum oksalat


İdrarda kalsiyum oksalat kristalleri nasıl önlenebilir?


1. Sıvı alımı artırılmalıdır:

Günlük yaşantımızda su içilmesi bazen unutulabilmektedir ancak vücudun suya ihtiyacı vardır. İdrarda kalsiyum oksalat kristali bulunan kişiler bol sıvı almalı, özellikle sıcak yaz günlerinde sıvı alımı ihmal edilmemelidir. 

2. Fazla oksalat içeren yiyeceklerin tüketimi azaltılmalıdır:


Yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak), bamya, pırasa, soya ürünleri, çilek, incir, çikolata, kızarmış patates, fıstık, badem, kepek, turp, çerez, kakao, çay gibi besinlerde bol miktarda oksalat bulunduğundan bu yiyeceklerin tüketimine dikkat edilmelidir. Düşük oksalat diyeti yapılarak idrardaki oksalat miktarı azaltılabilir. Ancak bu yiyecek ve içecekleri azaltmak yerine bunlarla birlikte kalsiyum içeren yiyeceklerin tüketilmesinin daha faydalı olduğunu düşünenler de vardır.  


kalsiyum okzalat


3. Fazla protein içeren yiyecekler azaltılmalıdır:


Hayvansal proteinler vücudumuz için gereklidir ancak aşırı miktarda hayvansal protein içeren besinler oksalat miktarında yükselmeye ve dolayısıyla idrarda kalsiyum oksalat kristallerinin artışına yol açabilir.

4. Diyette bulunan kalsiyum miktarına dikkat edilmelidir: 


Az miktarda kalsiyum tüketimi idrardaki oksalat miktarının artmasına yol açarak  böbrek taşları oluşumu riskini artırabilir. 

5. Tuz miktarı azaltılmalıdır:


Fazla tuzlu beslenenlerin idrarındaki kalsiyum miktarı artabilir. Bu durumda da idrarda kalsiyum oksalat kristalleri görülebilir.     


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN