-->

İdrarda kolesterol kristalleri

Kolesterolün sadece kanda bulunduğu düşünülebilir ancak kolesterol sadece kanda bulunan bir madde değildir. İdrarda da kolesterol bulunabilir. İdrarda bulunan kolesterol "kolesterol kristalleri" şeklinde karşımıza çıkar. Diğer idrar kristallerinin tespitinde olduğu gibi kolesterol kristalleri de mikroskop ile saptanabilir. İdrarda kolesterol kristalleri normal kişilerde pek görülmez.  Kolesterol kristalleri genellikle renksiz olup çeşitli şekillerde olabilir.


idrar kolesterol kristalleri


Kolesterol kristalleri nasıl görülürler?


Kolesterol kristalleri şeffaf ve ince plaklar, uzun dikdörtgenler halinde olup kümeler şeklinde bulunabilirler. Kolesterol kristallerinin kenarları ve köşeleri belirgin ve keskin olup bazen de yuvarlak olabilir. Kolesterol kristalleri nadiren silendirler içinde bulunabilirler.


idrarda kolesterol kristalleri


Kolesterol kristallerinin görüldüğü idrarı özelliği nedir?


Kolesterol kristalleri sıklıkla asit nitelikte olan idrarlarda bulunur.  Kolesterol kristallerinin bulunduğu idrarların  pH'sı genellikle 5.8'in altındadır.


idrar kolesterol kristalleri


Kolesterol kristalleri kimlerde görülür?


Kolesterol kristalleri dondurulmuş ve beklemiş idrarda görülebilir.
Kolesterol kristalleri normal bireylerde görülmez. İdrarında bol miktarda protein olan kişiler ile böbrek tübül hastalığı olanlarda kolesterol kristali bulunabilir. Ayrıca nefrotik sendrom, lenf damarlarında tıkanıklık, lenfoid nefroz, sistit, piyelit gibi durumlarda da idrarda kolesterol kristaline rastlanabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN