-->

İdrarda lipidler (yağlar)

Kanda olduğu gibi idrarda da lipidler yani yağlar bulunur. İdrarda bulunan lipidler çıplak gözle görülmezler. İdrarda bulunan lipidlerin görülebilmesi için mikroskop ile inceleme yapılması veya idrarın tam otomatik bir idrar analizöründe tahlil edilmesi gerekir. İdrarda lipidler çeşitli böbrek hastalıkları ile ilişkili olabilir. Nefrotik sendroma sebep olabilecek glomerüler bozukluklar idrarda lipid görülmesine yol açabilir. İdrarda lipidler çeşitli şekillerde bulunur. Bunlar yağ damlaları, oval yağ cisimleri, yağlı çökeltiler ve kolesterol kristalleridir.


idrarda lipid

İdrarda yağ damlaları

İdrarda bulunabilen yağ damlaları yuvarlak bir boncuğa benzer. İdrarda farklı çaplarda yağ damlaları görülebilir. İdrarda bulunan yağ damlaları tek başlarına olabildikleri gibi idrarda bulunan diğer partiküllerle birlikte görülebilir. 


idrarda yağ

İdrarda oval yağ cisimcikleri

İdrardaki oval yağ cisimcikleri yağ ile dolu tübüler epitel hücreleri veya yağ ile dolu makrofajlardır. Oval yağ cisimcikleri mikroskopta bir böğürtlen veya ahududuya benzer. 

İdrarda yağlı silendirler

Yağlı silendirler idrarda bulunabilen ve çeşitli miktarlarda yağ içeren silindirik yapılardır. İdrardaki yağlı çökeltiler seyrek olarak veya diğer lipidlerle birlikte görülür.


idrarda yağlar

İdrarda kolesterol kristalleri

İdrarda bulunan kolesterol kristalleri ince, şeffaf düz kenarlı plakalar şeklinde görülür. Asit nitelikteki idrarlarda bulunabilen kolesterol kristalleri normal bireylerde bulunmazlar.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN