-->

İdrarda lösin kristalleri

İdrarda görülebilen kristallerden biri de "lösin kristalleri"dir. Lösin proteinlerin yapı taşı olan aminoasitlerden biridir. Normalde aminoasitler idrarla atılmaz. Vücuda gerekli maddeler olduklarından aminoasitler böbreklerde süzülse de geri emilerek proteinlerin yapımında kullanılırlar. Ancak bazı hastalıklarda idrarda lösin gibi aminoasitler bulunur ve bunlar sertleşerek idrarda görülen kristalleri oluşturur. Normalde sağlıklı bir kişinin idrarında lösin kristali bulunmaz.


idrarda lösin kristalleriLösin kristalleri nasıl görülür?


İdrarda bulunan bir kristal çıplak gözle görülemez. İdrarda bulunan kristallerin görülebilmesi için idrarın santrifüj edilip sedimentinin mikroskopta incelenmesi gerekir. Lösin kristalleri de mikroskopta incelenerek görülebilir.

Lösin kristalleri ne renktir?


İdrar sedimentinde görülen lösin kristalleri sarı-kahverengi renktedir.  


idrar lösin kristali


Lösin kristallerinin şekli nasıldır?


İdrarda bulunan lösin kristalleri kesilmiş bir ağacın gövde kesitine benzer. Bir ağacın gövde kesitinde her yıl eklenen halkalar bulunur. Resimde de görüldüğü gibi lösin kristalleri bir ağaç gövdesindeki halkalara benzer. lösin kristallerini konsantrik çizgiler içeren yağ damlacıklarına benzetenler de vardır.


idrarda lösin kristalleri


Lösin kristallerinin bulunduğu idrarın özelliği nedir?


Lösin kristalleri asit özellikteki idrarda bulunur. Buna göre idrarın pH'sı 7'nin altındadır.

Lösin kristalleri hangi hastalıklarda görülür?


Lösin kristalleri tipik olarak şiddetli karaciğer hastalıklarında görülen belirtilerdendir.   

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN