-->

İdrarda maya mantarları ve kandidüri

İdrarda çeşitli mikroorganizmalar bulunabilir. Bunlardan biri de mayalardır. Mayalar tomurcuklanma ile üreyen tek hücreli mikro organizmalardır. Mayalar arasında en sık rastlanan "Candida albicans" adı verilen mayadır. İdrarda bu mayanın bulunması durumuna "kandidüri" adı verilir. Kandidüri normalde nadir saptanan bir durumdur. Daha çok genital candida enfeksiyonlarından idrar karışan mayalar nedeniyle kandidüri görülür.   


idrarda maya


İdrarda maya bulunmasının risk faktörleri nelerdir?


Kandidüri daha çok antibiyotik tedavisinde olan, şeker hastası olan veya idrar yolları anormalliği bulunan kişilerde kandidüri görülür. İdrar sondası bulunan hastalarda da kandidüri görülebilir. Bu risk faktörlerinin dışında yaşlılıkta, kadınlarda, gebelikte, böbrek yetmezliğinde, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi altında olanlarda da kandidüri olabilir. 

İdrarda maya görülmesinin en sık sebebi nedir?


Kandidüri daha çok idrar yaparken çoğunlukla genital bölgede bulunan mayaların idrara bulaşması sebebiyle görülür. Candida albicans genellikle deri üzerinde bulunabildiği gibi genital bölge çevresinde de kolonize olabilir. Ayrıca genital organlardaki candida enfeksiyonlarından idrara bulaşma da olabilir.


idrarda maya mantarı


İdrardaki mayaların dışarıdan bulaş olup olmadığı nasıl anlaşılır?


Bir kişinin idrarında maya görülmesi durumunda tekrar temiz bir idrar örneği istenir. İdrar örneğini verirken kişinin nelere dikkat etmesi gerektiği anlatılır ve tekrarlanan idrar tahlili ile temiz örnekte mayaların bulunmaması idrara mayaların dışarıdan bulaştığını gösterir.

İdrarda mayalar nasıl görülür?


İdrarda bulunan mayalar çıplak gözle görülemez. İdrarda mayaların görülebilmesi için mikroskopla incelenmesi gerekir. Ayrıca tam otomatik idrar analizörlerinde de idrardaki mayalar görülebilir ve ayrımız kullanıcı tarafından yapılır. 
İdrardaki mayalar mikroskopta belirgin kenarlı oval veya küresel bir gövdenin yanında onun yavruları gibi gözüken bir veya iki yuvarlak oluşum şeklinde görülürler.
İdrar bekletilirse uzun bölünmemiş maya zincirleri şeklinde görülebilirler.      

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN