-->

İdrarda mukus bulunmasının sebepleri


Mukus sarımsı renkte sümüksü bir maddedir.  Normal bir idrar içinde mukus bulunmaz fakat idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ülseratif kolit, irritabl barsak sendromu gibi bazı rahatsızlıklarda idrarda mukus bulunabilir. İdrarda mukus bulunması durumunda idrardaki berraklık kaybolur ve idrar bulanık bir görünüm alır.

idrarda mukus

İdrarda mukus hangi durumlarda bulunur?


1. İdrar yolu enfeksiyonları:
İdrar yolları enfeksiyonları bulunması idrarda mukus bulunmasına sebep olabilir. Enfeksiyonlar böbreklerden başlayarak idrar yollarının tümünde olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu olanlarda idrar yaparken ağrı, yanma ve sızlama gibi şikayetler vardır.

2. Böbrek taşları: 
İdrar yollarındaki taşlar idrarda mukus olmasına yol açabilir. İdrar yollarında taş dışı tıkanmalar da idrarda mukus olmasına ve idrarın bulanık görünmesine yol açabilir.

3. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar:
Bakterilerin sebep olduğu bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar idrarda mukus bulunmasına sebep olabilir.

idrar mukus

4. İrritabıl bağırsak sendromu:
Hassas bağırsak sendromu, huzursuz bağırsak sendromu, spastik kolon gibi kalın bağırsakları etkileyen hastalıklarda aşırı mukus üretimi olabilir. Üretilen mukus idrarda da mukus bulunmasına yol açabilir. 

5. Ülseratif kolit:
Bağırsak iltihabında bağırsaklarda meydana gelen ülserler anormal mukus üretimi yapar ve bu mukus idrarda görülebilir.

6. Mesane kanserleri:
İdrar torbası kanserleri sık karşılaşılan kanserlerdendir ve idrar torbası kanserlerinde idrarda mukus olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN