-->

İdrarda pigmente silendirler

İdrarda pigmente silendirler, yani renkli silendirler bulunabilir. Bu tip silendirler içerdikleri renkli bir maddeden dolayı pigmente bir görünüme sahip olan silindirik yapılardır. Çeşitli içerikleri olan pigmente silendirler bulunabilir. Bunlar hemoglobin silendirleri, myoglobin silendirleri ve bilirubin silendirleridir. 


idrarda hemoglobin silendirleri


Hemoglobin silendirleri

Parçalanan eritrositlerden açığa çıkan hemoglobinlerin oluşturduğu pigmente silendir yapılarındandır. Pigmente silendirlerden hemoglobin silendirleri mikroskop altında genellikle kahverengi ve granüler görünümdedir. Çoğunlukla eritrosit silendirleri ve hematüri ile birlikte bulunurlar. Hemoglobin silendirleri böbrek parankim kanaması olanlarda görülür. 


idrar miyoglobin silendir


Miyoglobin silendirleri

Pigmente silendirlerden bir diğeri de miyoglobin silendirleridir. Myoglobin silendirleri mikroskop altında hemoglobin silendirleri gibi kahverengi görünürler. Miyoglobin silendirlerinin yüzeyi düzgün ya da granüler olabilir. Hemoglobin granülleri ile benzerliklerinden dolayı mikroskop altında güçlükle ayırd edilir. Miyoglobin silendirleri kas hasarı ile birlikte olan akut böbrek yetmezlikli hastaların idrarında görülür.

Bilirubin silendirleri

İdrarda bulunan silendirler hangi tip olursa olsun bilirubin ile boyanabilir. Böylece sarı renkli bilirubin silendirleri ortaya çıkar. Direk bilirubin artışı  ve sarılık olan kişilerin idrarında bilirubin silendirlerine rastlanabilir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN