-->

İdrarda tirozin kristalleri

İdrarda görülen kristallerden biri de tirozin kristalleridir. Tirozin bir amino asit olup böbreklerde süzüldükten sonra normalde geri emilerek vücuttan kaybı önlenir. Ancak çeşitli durumlarda idrarda tirozin kristallerine rastlanabilir. Tirozinemi ve karaciğer hastalıkları başta olmak üzere çeşitli hastalıklarda idrarda tirozin kristalleri bulunabilir. Tek tek görülebildiği gibi demetlenmiş şekilde de görülebilirler.


tirozin kristalleriTirozinemi nedir?  

Tiroziemi kalıtsal bir hastalık olup, vücutta tirozin aminoasidini işleyecek olan bir enzimin eksikliğine bağlı olarak gelişir. Bu durumda besinlerle alınan tirozin amino asidi karaciğerde işlenemez ve vücut dokularında birikir. Tirozin amino asidinin birikimi çeşitli problemlere yol açar. Biriken tirozin amino asidinin bir kısmı idrarla atılır ve idrarda tirozin kristalleri görülür.


tirozin kristalleri


Tirozin kristallerinin görünüşü nasıldır?


Diğer tüm idrar kristallerinde olduğu gibi, tirozin kristalleri de çıplak gözle görülemez. Tirozin kristallerinin görülebilmesi için idrar örneğinin mikroskop altında incelenmesi gerekir.
Mikroskopta incelenen idrar örneğinde tirozin kristalleri genellikle renksiz, rozet ya da deste şeklinde kümeleşmiş ince iğnelerden oluşan bir görünümdedir. 


idrar tirozin kristalleri

Tirozin kristalleri hangi özellikteki idrarda bulunur?


İdrarda görülen tirozin kristalleri genellikle asit özellikteki idrarda bulunur. Tirozin kristallerinin çözünürlüğü az olduğundan yapılan santrifüj sonrası tüpün dibinde çökelek oluşturur.

Tirozinemi olan kişilerin tedavisi nasıl yapılır?


Tirozinemi tedavisinde beslenmenin düzenlenmesi büyük önem taşımaktadır. İdrarda tirozin kristalleri olan kişilerin yedikleri besinlerde tirozin ve fenilalanin amino asitlerinin kısıtlanması gerekir. Hastaların protein gereksinimlerinin planlanmasında bir diyetisyenin düzenleyeceği program takip edilmelidir. Böylece kişinin protein ihtiyacı gerektiği gibi karşılanarak büyüme ve gelişmede problem çıkması önlenebilir. Ayrıca vücudun vitamin ve mineral ihtiyacı da dikkatle takip edilmelidir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN