-->

İdrarda tübüler hücre silendirleri

İdrarda tübüler hücre silendirleri adı verilen silendirler görülebilir. Adından da anlaşılabileceği igibi idrarda bulunan tübüler silendirler böbrek tübüllerini döşeyen hücrelerin döküntülerinden meydana gelen silindirik yapılardır. Çeşitli hastalıklar idrarda tübüler hücre ve tübüler hücre silendirleri görülmesine sebep olabilir. 


idrar-tübüler-silendir


İdrarda tübüler hücre silendirleri nasıl görülebilir?

İdrarda eğer varsa, tübüler hücre silendirleri çıplak gözle görülemez. İdrardaki tübüler hücre silendirlerini görebilmek için mikroskop kullanmak gerekir. İdrar örneği santrifüj edildikten sonra elde edilen idrar sedimentinden hazırlanan örnekler mikroskopta incelenir. Böylece tübüler hücre silendirleri de dahil olmak üzere idrarda bulunan tüm partiküller tespit edilebilir. 


idrarda tübüler silendir


İdrardaki tübüler hücre silendirleri mikroskopta nasıl görülür?

İdrarda bulunan tübüler hücre silendirlerindeki tübüler hücreler genellikle yuvarlak veya ovaldir. Tübüler hücrelerin çekirdekleri büyük olup merkezde veya hücre zarına yakındır. Fakat silendirlerde bulunan tübüler hücreler eğer deforme olduysa ayırd edici bu özellikleri kaybolabilir. 


idrar tübüler silendir


İdrarda tübüler hücre silendirleri hangi hastalıklarda bulunur?

Böbrek tüplerinde ciddi bir hasar varsa idrarda tübüler hücre silendirleri bulunabilir. Aşağıdaki durumlarda idrarda tübüler hücre silendirleri görülür:
  • Akut intersisyel nefrit
  • Akut tübüler nekroz
  • Akut nefritik sendrom
  • Nefrotik sendrom
  • Böbrek reddi

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN