-->

İdrarda üçlü fosfat kristalleri

İdrarda bulunabilecek idrar kristallerinden biri de "üçlü fosfat kristalleri"dir. Üçlü fosfat kristalleri İngilizce adı olan "triple fosfat kristalleri", strüvit kristalleri veya içerdiği maddeler nedeniyle "magnezyum amonyum fosfat kristalleri" olarak da adlandırılır. Üçlü fosfat kristalleri görünümleri nedeniyle kolayca tanınırlar.


üçlü fosfat kristalleri

Üçlü fosfat kristalleri nasıl görünürler?


İdrarda bulunan üçlü fosfat kristalleri mikroskop ile görülebilirler. Üçlü fosfat kristallerinin şekli tabut kapağına benzer ve bu görünüşleri ile diğer kristallerden ayırd edilebilirler. Üçlü fosfat kristalleri bazen yamuk, uzun prizma, veya tüy benzeri görünümlerde olabilir. 


üçlü fosfat kristalleri

Üçlü fosfat kristalleri bulunan idrar hangi özelliktedir?


Üçlü fosfat kristalleri genellikle alkali özellikteki idrarda bulunurlar. Buna göre üçlü fosfat kristallerinin bulunduğu idrarın pH derecesi genellikle 7'nin üzerindedir. 

Üçlü fosfat kristalleri kimlerde görülür?


Üçlü fosfat kristalleri sağlıklı kişilerin idrarında nadiren görülür. Çoğunlukla idrar yolu enfeksiyonu olan kişilerin idrarında üçlü fosfat kristallerine rastlanır. Bazı mikroorganizmalar üreyi parçalayabilir. Bu mikropların sebep olduğu idrar yolu enfeksiyonlarının yanında kronik enfeksiyonlarda da idrarda üçlü fosfat kristalleri görülür. 


üçlü fosfat kristalleri

Ayrıca prostat büyümesi olan kişilerde de üçlü fosfat kristalleri görülebilmektedir. Bu kişilerde prostat büyümesi, idrar birikimine ve enfeksiyonlara yol açabilmekte ve üçlü fosfat kristalleri görülebilmektedir.  


Üçlü fosfat kristalleri olan kişiler nasıl iyileşir?


İdrar tahlilinde üçlü fosfat kristalleri  ve idrar yolları enfeksiyonu olan kişilere uygun antibiyotik verilerek iyileşmesi sağlanır. Böylece idrardaki üçlü fosfat kristalleri de ortadan kalkar.  
  

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN