-->

Boğaz kültürü soru-cevap

1 yorum

Boğaz kültürü nedir?


Boğazda enfeksiyona yol açan mikroorganizmaların özel yöntemlerle alınıp, laboratuvarda çoğaltılarak, tanımlanması işlemine "boğaz kültürü" denir.

Boğaz kültürü antibiyogram nedir?


Boğaz kültürü işleminde ismi belirlenen bakterilerin üzerinde hangi antibiyotiklerin etkili olduklarının belirlenmesi işlemine ise "antibiyogram" denir. Boğaz kültüründen sonra antibiyogram ard arda  yapılan işlemlerdir.

Boğaz kültürü için örnek nasıl alınır?

boğaz kültürü çubuğu

Boğazdaki enfeksiyonlu bölgeye, eküvyon çubuğu denen ucunda pamuk bulunan (üstteki resim) çubuk sürülerek örnek alınır. Alttaki resimde boğaz kültürünün alınışı temsili olarak görülmektedir.


boğaz kültürünün alınışıBoğaz kültürü antibiyogram nasıl yapılır?


Hastadan boğazından alınan örnek, laboratuvarda mikroorganizmaların üreyip, çoğaltılması için özel besiyerlerine ekilir. Alınan örnek hemen çalışılacaksa uygun besiyerine bekletilmeden ekim yapılır. Ekim daha sonra yapılacaksa, alınan örnek “taşıma besiyeri” adı verilen ve mikroorganizmaların bir süre yaşayabileceği ortama konarak bekletilir ve ekim bir süre sonra yapılır. 24 saat sonunda besiyerlerinde üreme olup olmadığı kontrol edilir. Üreme varsa üreyen mikroorganizma ya da mikroorganizmaların hangisi ya da hangileri olduğu belirlenir. Aşağıdaki resimde boğaz kültüründe üreyen bakteriler görülmektedir.


boğaz kültürü


Antibiyogram nasıl yapılır?


Kültür ortamında üreyen mikropların ismi belirlendikten sonra farklı bir besiyerine ekim yapılır. Adı bilinen antibiyotiklerin emdirildiği diskler belirli aralıklarla, üreyen mikrobun bulunduğu besiyeri üzerine konarak sabit ısıda 24 saat bekletilir. Bu sürenin sonunda ilaç disklerinin çevresinde oluşan mikroptan temizlenmiş alanların varlığı, yokluğu ve genişliği gibi özelliklere göre antibiyotiklere olan duyarlılık veya direnç saptanır.  Boğaz kültürü neden yapılır?Boğazda enfeksiyona neden olan mikroorganizmaları belirleyip, uygun ilaçla tedavi etmek için yapılır.


Boğaz kültürü antibiyogram sonucu ne işe yarar?


Bu testin sonucunda, hastalık etkeni mikroorganizma belirlenir ve bu mikroorganizmayı öldürmek için, ilaçların etki dereceleri belirlenerek sıralanır. Bu test sonrası doktora sadece etki dereceleri belirlenen ilaçlardan uygun olanı reçeteye yazmak kalır.


Boğaz kültürü antibiyogram ne kadar sürede sonuçlanır?Besiyerinde yaklaşık 24 saat sonra üreme yoksa kültür sonucu 1 gün sonunda üreme olmadı şeklinde çıkmış olur. Eğer kültürde üreme varsa antibiyogram yapılıp 1 gün daha bekletilir ve ilaç duyarlılıkları ölçülür. Eğer sonucu uzatacak başka bir neden yoksa 2 gün sonra boğaz kültürü antibiyogram sonucu çıkmış olur.


Boğaz kültürü antibiyogram sonuçları nasıl değerlendirilir?


Eğer kültürde üreme yoksa "üreme olmadı" şeklinde rapor verilir. Bu durumda üst solunum yolu enfeksiyonunun bakterilere değil de virüslere bağlı olduğu anlaşılabilir.


Kültürde üreme var ise, bakteri ismi belirlenir ve antibiyogram yapılarak, ilaçların duyarlılık dereceleri rapor edilir. Üreme var ama, bu  üreme herhangi bir dış kaynaktan bulaşmış ise, "kontaminasyon" olarak değerlendirilir. Bu durumda yeni örnek ile testin tekrarlanması gerekir.Boğaz kültürü antibiyogram neden önemlidir?Bu testin yapılmasındaki birinci amaç, en uygun ilacın bulunarak yanlış antibiyotik kullanımının önlenmesidir.
Diğer amaçlar ise hastanın kısa sürede tedavi edilmesi, zaman kaybının, işgücü ve ekonomik kayıpların önlenmesidir. Çünkü doktorun hastalık etkeninin bilmeden vereceği antibiyotik, uygun antibiyotik değilse hem hasta boşuna ilaç kullanmış olacak, hem de tedavisi gecikmiş olacaktır.
Günümüzde gelişigüzel antibiyotik kullanımı nedeniyle mikroplar antibiyotiklere karşı direnç kazanmışlardır. Bu da demektir ki artık bazı antibiyotikler bakterileri öldürmekte etkisiz kalmaktadır. Bunun sonucu olarak reçeteye yazılabilecek antibiyotik sayısı önemli ölçüde azalmıştır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
"Boğaz kültürü nasıl yapılır" videosunu izleyin


BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

1 yorum

  1. Merhaba acil cevap lütfen. Boyalı Mikroskobi NADİR EPITEL HÜCRESİ, NADİR PNL, BAKTERİ FLORASI GÖRÜLGÜ .Demiş gıda sektörü için olumsuzmu

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN