-->

Gaita kültürü

Gaita kültürü ishallerin sebebinin araştırılmasında veya gıda sektöründe çalışan kişilerde yapılan portör araştırmalarında istenen bir testtir. Gaita ya da diğer adıyla dışkı kültürü genellikle ishal olan kişilerde ishale sebep olan mikrobun tespit edilmesi amacıyla yapılır. Gaita kültürü ardından yapılacak olan antibiyogram testi ile enfeksiyona sebep olan mikrobun hangi antibiyotikle ortadan kaldırılabileceği belirlenir. Böylece uygun antibiyotik kullanımı ile hastalık kısa sürede iyileştirilir. 

İshal nedir?


İshaller sulu, mukuslu, kanlı veya kansız dışkılama ile karakterize, günlük dışkılama sayısının arttığı bir durumdur.  Enfeksiyöz ishal de denen mikropların sebep olduğu ishallerde mikroplar genellikle içine mikrop bulaşmış yiyeceklerin tüketilmesi yolu ile vücuda girer. İshallere virüs, parazit veya bakterileri gibi mikroplar yol açar.  Gaita kültürü ishale hastalık yapıcı bir bakterinin sebep olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılır.

Bakterilerin sebep olduğu ishal belirtileri nelerdir?


İshal başladıktan sonra birkaç gün içinde geçmiyorsa, kanlı ve mukuslu dışkı ile birlikte karın ağrısı, kusma ve beraberinde yüksek ateş de varsa ishale bakterilerin sebep olduğu düşünülebilir. Dışkının mikroskopla incelenmesinde bol miktarda lökosit (akyuvar) veya eritrosit (alyuvar) görülebilir.

Gaita kültürü için dışkı örneği nasıl verilir?


Dışkı örneği laboratuvar tarafından verilen kapaklı bir kap içine yapılmalıdır. Dışkı yapıldıktan sonra kapağı kapalı olarak bir yere bulaştırılmadan en geç yarım saat içinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Eğer bu sürede örnek ulaştırılamayacak ise yine laboratuvar tarafından temin edilen taşıma besiyeri (Carry Blair) kullanılmalıdır. Bu sayede numune 24 saate kadar muhafaza edilebilir.

Gaita kültür örneklerinin red edilmesi ne demektir?


Bazen örnekler laboratuvar tarafından red edilir ve yeniden numune verilmesi istenebilir. Bunun sebebi laboratuvara gönderilen numunenin uygun olmamasıdır. Aşağıdaki durumlarda laboratuvar gaita örneğini red edebilir:
  • Dış yüzeyi dışkı ile kirlenmiş örnek kapları
  • Laboratuvarın verdiği kaptan farklı bir kaba yapılmış örnekler
  • Laboratuvara getirilmeden önce uzun süre bekletilmiş örnekler


Gaita kültürü test sonucu nasıl değerlendirilir?


gaita kültürü emb besiyerinde üreyen bakteriler

Kültür işlemi sonucunda hastalığa sebep olabilecek bir bakterinin tespit edilmesi teşhisin kesinleşmesini sağlar. Tespit edilen bakteriye yönelik kullanılabilecek antibiyotiğin belirlenebilmesi için de antibiyogram yapılır. Hastalık etkeninin duyarlı olduğu antibiyotiğin tedavi için kullanılması ile mikrop tamamen ortadan kaldırılabilir. Böylece tedavi etkin bir şekilde yapılır.        

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN