-->

İdrar akım testi (üroflovmetri)

İdrar akım ya da akış testi idrarın akım hızını ölçer. İdrar akım testi "üroflovmetri" (İngilizcesi: uroflowmetry) olarak da adlandırılmaktadır. Halk arasında "işeme testi" olarak da bilinen idrar akım testi idrar yapma zorluğu bulunan kişilere önerilir ve idrar yolunun iyi çalışıp çalışmadığını belirlemede kullanılır.  

İdrar akım testi ile kişi idrarını yaparken idrarın ne hızda aktığı, ne kadar sürede boşaldığı gibi bilgiler elde edilerek kişinin idrar akış sorunlarına teşhis konmaya çalışılır. İdrar akım testi mesane (idrar kesesi) ve mesane boynundaki kasların işlevi hakkında fikir verir.

İdrar akım testi neden istenir?


İdrar yapma süresi eskiye göre uzayan, idrar yaparken zorlanan, idrar akışının başlatılması veya devam etmesinde zorlanan, idrara çıkma sıklığı artan veya idrar akımını kontrol edemeyen kişilere idrar akım testi yaptırması istenebilir.   


üroflowmetri işeme ölçüm cihazı


İdrar akım testi nasıl yapılır?


İdrar akım testi için test öncesi bol su içmeniz istenir. Böylece mesane idrarla dolmuş olur. 
İdrar akım testi öncesi tuvalete gidilmemeli, mesane boşaltılmamalı, teste sıkışık halde gidilmelidir. Mesanenin yeterli miktarda dolu olmaması idrar akım test sonucunu etkileyecektir.  
İdrar akım testi yapılacak olan kişiden özel bir ekipmana idrarını yapması istenir. 
İdrar yaparken ıkınmamalı, kendini serbest bırakarak idrar yapmalıdır. 
Kişi idrarını yaparken idrarın ne hızda aktığı ölçülür. İdrar akım testi sırasında idrarın akım hızı yanında mesanenin ne kadar sürede boşaldığı da ölçülür.
İdrar akımı normalde yavaş başlar, giderek hızlanır ve mesanenin boşalmasına yakın tekrar yavaşlar. İdrar akım testi bu normal akımın değişiklik gösterip göstermediğini ölçer. 
Yapılan ölçüm normal idrar akım değerleri ile karşılaştırılır. Normal değerler kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir. 


üroflowmetri işeme testi


İdrar akım testi normal değerleri nedir?


İdrar akım testi normal  değerleri kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterir. 

Erkeklerde idrar akışı genellikle yaş ilerledikçe azalırken kadınlarda idrar akım hızı genellikle değişmez. İdrar akım hızı testi normal değerleri aşağıdaki gibidir: 

4 ile 7 yaş arası ortalama idrar akım hızı saniyede 10 mililitre (mL)'dir.

8 ile 13 yaş arası erkekler için ortalama idrar akım hızı saniyede 12 mL, kadınlarda 15 mL'dir.

14 ile 45 yaş arası erkekler için ortalama idrar akım hızı saniyede 21 mL, kadınlarda 18 mL'dir.

46 ile 65 yaş arası erkekler için ortalama idrar akım hızı saniyede 12 mL/sn, kadınlarda 18 mL'dir.

66 ile 80 yaş arası erkekler için ortalama idrar akım hızı saniyede 9 mL/sn, kadınlarda 18 mL'dir.

İdrar akım testi normal değerler alınmadığı taktirde diğer tanı yöntemleriyle birlikte hastalığın teşhisi yapılarak kişiye özel tedavi planı çıkarılır.


İdrar akım hızını değiştiren faktörler nelerdir?


İdrar akım testi normal idrar akımında bir blokaj olup olmadığını gösterir. Normal idrar akımını bloke eden sebepler şunlardır:

  • Prostat büyümesi
  • Prostat kanseri
  • Mesane kanseri
  • Nörojenik mesane
  • Mesane kaslarında zayıflık
  • Tekrarlayan idrar yolları enfeksiyonlar
İdrar akım hızı bazı ilaçlara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu sebeple düzenli olarak belirli bir ilaç kullanan kişiler doktoruna bilgi vermelidir. 

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN