-->

İdrar örneği ne zaman verilmelidir?


İdrar insan sağlığı veya hastalıkları hakkında önemli bilgiler veren bir vücut sıvısıdır. Vücudun atık maddelerin bir kısmı böbreklerden süzülerek idrar yoluyla vücuttan uzaklaştırılır. İdrar içinde normalde bulunan maddeler ile bir hastalık durumunda görülen değişiklikler o kişiye teşhis koymada doktorlara yardımcı olur. Bu açıdan idrarın vücuttan çıktığı andan itibaren toplama yöntemi ve tahlil edilene kadar geçirdiği evreler güvenilir sonuç verebilmek adına çok önemlidir.


idrar örnek

İdrar tahlili için idrar ne zaman verilmelidir?


Tam idrar tahlilinde idrar içindeki şekilli elemanların incelenmesi için kişinin sabah kalktıktan sonra ikinci idrarını vermesi uygundur. Sabah ilk idrar verilecek olursa idrarın mesanede bütün gece beklemesi nedeniyle şekilli elemanlar parçalanmış olur. Bu nedenle, sabah ilk idrar tuvalete yapıldıktan sonra ikinci idrar, laboratuvar tarafından verilen idrar kabına yapılır ve zaman geçirmeden tahlilin yapılacağı laboratuvara teslim edilir.  


idrar örnek verme

İdrar kabına idrar yapılmadan önce nelere dikkat edilir?


İdrarda bulunmayan maddelerin idrara karışmasını önlemek için dikkat etmek gerekir.
İdrar yapmadan önce eller mutlaka yıkanmalıdır. Eller yanında dış genital organ temizlenmelidir. Temizlik için dezenfektanların kullanılması tavsiye edilmez. Dış genital organların temizliği su ile yapılabilir. Ayrıca laboratuvarın önereceği bir temizlik maddesi kullanılabilir.


idrar numune verme zamanı

Gerek idrar kabı açılırken, gerekse idrar yapılırken idrar kabının veya kapağının içine dokunulmamalıdır. Çünkü idrar kabının içine her dokunuş ellerde bulunabilecek maddelerin idrara karışmasına ve böylece idrar tahlil sonucunun yanlış çıkmasına sebep olabilir.

BUNLARDA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Yorum Gönder

EMAİL gönder yazılar ADRESİNE GELSİN